Kolem pěti tisíc pražských deváťáků se včera zapotilo při svém prvním velkém testu: přijímacích zkouškách na střední školy.

Nejvíce studentů včera zamířilo do gymnázií, nejmenší zájem je o tříleté obory bez maturity. „Dnešní žáci se nechtějí učit řemeslu, téměř nikdo nesní o profesích jako je kominík, tesař nebo zedník. Na učilištích mnohdy neotevřou ani půltřídu. Když už si někdo vybere obor s výučním listem, většinou je to práce v pohostinství nebo u aut,“ říká vedoucí odboru středních škol magistrátu Tomáš Ledvinka. Střední školy na poptávku studentů samozřejmě reagují, mnoho učilištních oborů, o které není zájem, pak ředitelé mění v maturitní, na které žáky nalákají snadněji.

Kominíci málem na vymření

„O kominictví projeví ročně zájem tak tři čtyři žáci. Vzhledem k tomu, že jsme jediná škola v republice, třídu otevřít musíme,“ řekla Deníku zástupkyně ředitele Střední odborné školy stavební a zahradnické na Jarově Blanka Blažková. Volná místa jsou podle ní i na zahradnictví, klempířství, truhlařině nebo instalatérství.

Na nezájem si naopak nemohou stěžovat hotelovky a ekonomická lycea. Obchodní akademie v Heroldových sadech dokonce kvůli velkému počtu přihlášek upravila podmínky řízení. „Na webu a při dnech otevřených dveří jsme sice slibovali, že studenty do určitého průměru známek na vysvědčení vezmeme bez přijímacích zkoušek, ale přihlášek se sešlo tolik, že jsme průměr známek museli zpřísnit,“ uvedl ředitel Petr Klínský.

Více najdete v úterním vydání Pražského Deníku (24.4.2007) na str. 10