Nepříjemný kontrast, který na první pohled udeří hlavně do nosu. Takový je častý stav, když lidé opustí halu hlavního nádraží a dostanou se před budovu. Zde je mnohdy cítit moč, je tady nepořádek a nezřídka lze narazit na narkomany. Není divu, s nádražím sousedí Vrchlického sady, které jsou dobře známé jako les Sherwood, oblíbené místo opilců, zmíněných narkomanů a bezdomovců.

Původně měla revitalizace tohoto parku skončit v příštím roce, jenže se s ní ještě ani nezačalo. Přitom ji minulé vedení Prahy 1 opakovaně slibovalo. Chyběly ale peníze a možná i vůle je získat. Rekonstrukce má stát podle projektu asi 320 milionů korun.

„Je to nepříjemné, protože nádraží i sady spolu úzce souvisí, také proto jsme usilovali o jejich úpravu tak, aby obě akce končily ve stejný čas. To už se nepodaří, ale netrpělivě čekáme na zvolení nového vedení, se kterým chceme ihned zahájit jednání, aby se podařilo projekt odstartovat. Doufáme, že pokročíme,“ sdělil Martin Hamšík, mluvčí společnosti Grandi Stazioni, která je investorem oprav nádraží a financovala také vytvoření projektu na revitalizaci parku.

Nové vedení má obnovu parku jako jednu ze svých priorit, ale je si vědomé, že bude velmi složité získat potřebné finance.

Starosta bude pro

„Máme to v našem programovém prohlášení a bude to jedna z priorit, ale v tuto chvíli nemohu slíbit, že v příštím roce revitalizaci Vrchlického sadů zahájíme. Musíme se podívat na finanční stránku věci. Jedná se o tak nákladný projekt, že by stál minimálně jednu třetinu našeho ročního rozpočtu. Na radnici si přivádíme odborníky na evropské fondy, počítáme s tím, že by oprava parku mohla být financována z více zdrojů. Oslovíme i hlavní město,“ sdělil Oldřich Lomecký (TOP 09), pravděpodobně budoucí starosta Prahy 1.

Návrh na přeměnu neútulného parku vypracovala architektka Hana Zachová. Počítá například s revitalizací zeleně a úpravou terénu, vybudováním fontán a květinových záhonů, odstraněním některých nevhodných skulptur a ventilačních šachet z metra. Dostat by se mělo i na instalaci nového mobiliáře a úpravu cest.

Park by měl zvětšit svou rozlohu a měl by se táhnout od Bolzanovy ulice až k Václavskému náměstí.

Přímo před vstupní halou by mohla být fontána a počítá se i s pítky.