Pražané se při svých cestách do zaměstnání musejí připravit na další komplikaci. Dopravní podnik letos uzavře další výstup z metra na trase B. Tentokrát na Karlově náměstí, důvodem bude výměna eskalátorů.

Na rekonstrukci za více než čtvrt miliardy korun už dopravce uzavřel smlouvu se sdružením firem Hochtief a Brema. Kdy oprava a s ní související další omezení na „béčku“ začne, dosud není jasné.

Termín dopravce neprozradil  

Na opakované dotazy k termínu zahájení nakonec mluvčí Dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková odpověděla, že v druhém nebo třetím čtvrtletí letošního roku. To ovšem znamená, že výstup může být zavřený už v dubnu nebo až na konci září. „Termín zatím není nestanoven, bude to závislé na průběhu výměny pohyblivých schodů na Andělu a náměstí Republiky,“ uvedla Řehková.

Zda se čeká, až se ukončí oprava eskalátorů v obou stanicích, nebo jen v jedné, už neodpověděla. Dopravce loni v červenci oznámil, že rekonstrukce na Karlově náměstí začne v říjnu. Nakonec to vypadá, že stavba může mít až rok zpoždění. Na termín čeká i stavební firma.

Výměna jezdicích schodů 

„Výzvu na zahájení prací obdržíme od DPP, který o termínu rozhodne v souvislosti s ostatními rekonstrukcemi na trase,“ řekl mluvčí společnosti Hochtief Michal Talián. Podle registru smluv zaplatí dopravce zaplatí za rekonstrukci 293,7 milionu korun bez DPH. Smlouvu uzavřel už na konci listopadu.

Výměna jezdících schodů se týká výstupu na Karlovo náměstí. Trvat má podle smlouvy 304 dní, tedy téměř 10 měsíců. Součástí je i oprava vestibulu. Během akce bude výstup zcela zavřený, použít bude možné pouze výstup na Palackého náměstí. Podchod na Karlově náměstí zůstane otevřený.

Kdy opravy skončí

Městský dopravce se pustil loni do velkých oprav eskalátorů zejména na trase B. Začala oprava na Palmovce a na Andělu. Původně v listopadu měla začít oprava eskalátorů na náměstí Republiky směrem k Palladiu, politici ale nakonec odsunuli její začátek až po skončení předvánočních nákupů. Na Andělu má oprava skončit v červnu, na náměstí Republiky o dva měsíce později.

Dlouhé časy oprav vysvětluje Dopravní podnik tím, že eskalátory se začínají vyrábět až v průběhu rekonstrukce. Práce na stavbě jsou podle něj časově podmíněny i provozní dobou metra, například odvážení a zavážení materiálů pracovními vozy je možné pouze v době noční odstávky metra.