V minulém týdnu byly v Praze uzavřeny zimní noclehárny, které denně využívalo přibližně 330 osob bez přístřeší. Důvodem k uzavření byla neudržitelná hygienická situace související s vysokou koncentrací osob v prostoru se společným sociálním zařízením a dalšími rizikovými prvky pro šíření nemocí.

Tato skutečnost výrazně zhoršila už tak problematickou situaci této skupiny obyvatel. Dodržování současných nařízení vlády je totiž pro osoby bez domova mimořádně obtížné. Od minulého týdne město pracuje na zajištění humanitárního ubytování pro lidi bez domova v levných hostelech, hotelech a ubytovnách, které nabízejí oddělené pokoje s vlastní sprchou a záchodem. V nejbližší době hodlá zajistit až 500 lůžek.

„Je potřeba si uvědomit, že lidé bez domova mají často různé zdravotní komplikace a jejich pobyt ve skupinách na ulici či v MHD v současnosti představuje zvýšené riziko nejen pro ně samotné, ale i pro všechny Pražany,“ uvádí Adam Zábranský, radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení a transparentnosti.

Hřib žádá bezodkladné vyklizení

Primátor Zdeněk Hřib v souvislosti s vyhledáváním vhodných prostor pro ubytování bezdomovců, obrátil pozornost k erotickému salonu ShowPark v Holešovicích. V dopise jednateli ShowParku, který na svém facebookovém profilu ve čtvrtek Zdeněk Hřib uveřejnil, se uvádí: „Je zapotřebí zabezpečit nouzové ubytování i pro osoby bez domova, kterým byla nařízena karanténa. Hlavní město Praha nicméně pro tento účel nedisponuje vhodnými prostory s dostatečnou kapacitou. Jako vhodný objekt k uvedenému účelu byly vytipovány shora uvedené prostory v Pražské tržnici, které jsou v současnosti užívány Vaší společností."

„Hlavní město Praha Vás proto vyzývá, abyste Vámi užívané shora uvedené prostory bezodkladně poskytli hlavnímu městu Praze pro shora uvedený účel,“ píše se dále v dopise. „Jelikož věc nesnese odkladu a je třeba jednat urychleně, žádám Vás o uvolnění prostor ve lhůtě 72 hodin od dodání tohoto dopisu,“ uzavírá primátor.

Podle informací serveru Novinky.cz se ale ShowPark na vyklízení objektu prozatím nechystá. Jednatel firmy E.R.O.C., která ShowPark provozuje, Zbyněk Matela v odpovědi na primátorovu výzvu tvrdí, že prostor nevěstince nikdy nebyl zkolaudován pro bydlení.

Prostory jsou prý nevhodné k ubytování

„Naše opakovaná snaha o rekolaudaci pro tento účel vždy narazila na názor odpovědných orgánů, že prostory jsou z hygienického a zdravotního hlediska zcela nevhodné pro poskytování ubytovacích služeb. Jde zejména o absenci oken a přísunu čerstvého vzduchu. Větrání je možné pouze pomocí vzduchotechniky," uvádí se v otevřeném dopise, který společnost poskytla médiím.

Jako kompenzaci nabízí E.R.O.C. městu jiné dvě nemovitosti. Jednu v pražských Holešovicích a druhou na Vinohradech, obě kolaudované jako ubytovací zařízení v celkové kapacitě až 80 lůžek. Otázkou je, zda ve vyhlášeném stavu nouze, bude město ochotno vyjednávat. Spor s nájemcem, firmou Delta Center, která místo dále pronajímala stánkařům i největšímu pražském nevěstinci Showpark se táhl od roku 2012 a Praha jej letos vyhrála.

Město zvažuje i další možnosti

Praha ovšem při hledání vhodných ubytovacích kapacit prověřuje i další možnosti městských objektů i objektů v soukromém vlastnictví. V požadovaném standardu se zatím podařilo pronajmout dva objekty na Praze 7 a 9. Humanitární ubytovna provozovaná Nadějí v Praze 9 otevřela ve středu, objekt provozovaný Armádou spásy v Praze 7 pak ve čtvrtek.

„Jsem samozřejmě ráda, že kolegové radní i krizový štáb podpořili návrh naší pracovní skupiny jít cestou celodenního humanitárního ubytování, pro nějž v době krize poslouží ubytovny, hotely, nebo hostely, kde lidé mohou zůstat pod střechou a vykonávat nařízení vlády o omezení pohybu, a tím chránit sebe i ostatní,“ uvádí Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in