První návštěvníci přišli dnes k Jižním zahradám před pátou hodinou ranní, expozice s klenoty se otevírala v 09:00. „Měli jsme celonoční společenskou akci a pak jsme skončili tady před branou. Kdysi jako malý jsem asi klenoty viděl, tak si to teď chci oživit, je to něco netradičního a zajímavého," řekl Zdeněk Chrástecký z Dolní Bečvy v Beskydech.

Výstava byla otevřena od 10. května. Na rozdíl od prvních dnů, kdy se lidé ve frontě schovávali pod deštníky, dnes počasí přálo. „Je tady příjemně, kvetou růže, výhled na Prahu je úchvatný, azurové nebe. Ve stánku prodávají čaj a kafe a ceny jsou normální, což mě dost překvapilo," uvedl návštěvník, který přivedl na výstavu dva malé synky.

Podle Šebka výstava splnila očekávaní organizátorů. „Potenciál výstavy je asi 30.000 návštěv­níků," řekl . Na rozdíl od předchozích let, kdy lidé čekali čtyři až pět hodin, letos byla čekací doba v průměru kratší, asi hodinu až tři. Podle Šebka se to dá vysvětlit i tím, že současnou expozici nedoprovázela žádná další rozsáhlá výstava, pohyb návštěvníků v sále tak byl mnohem rychlejší.

Klenoty vystavováním netrpí

Lidé většinou odcházeli z výstavy s dobrými pocity, že viděli něco mimořádného. „Je to úžasné, vidím to poprvé. Těžko to vyslovit, je to zvláštní energie, která na vás dýchne," řekl například Milan Keler z Krakovce ve středních Čechách.

Klenoty podle Šebka vystavováním rozhodně netrpí. Svatováclavská koruna, královské žezlo a jablko jsou umístěny v historické Gočárově vitríně, která zajišťuje optimální klima a osvětlení. Soupravu doplňuje ještě korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč.

Vzácné symboly české státnosti jsou uchovávány v katedrále svatého Víta a jsou běžně nepřístupné. Klenoty se vystavují jen při výjimečných příležitostech, nyní to bylo u příležitosti zvolení nového prezidenta.