Botanická zahrada v pražské Troji musela kvůli množícím se krádežím ukončit výstavu miniaturních jehličnanů, takzvaných čarověníků. ČTK to řekla mluvčí zahrady Marcela Uhlíková. Z venkovní expozice, která je od listopadu přístupná zdarma, zmizelo za poslední dva týdny osm z padesáti vzácných exemplářů. Botanická zahrada také rozhodla, že konání podobných venkovních výstav omezí na období od dubna do října, kdy se areál hlídá 24 hodin denně.

„Lidé neustále kradou,“ posteskla si Uhlíková.

Exponáty zapůjčili soukromí sběratelé

Čarověník je zakrslý a deformovaný jehličnan poškozený například houbou nebo virem. V zahradě se vystavovaly čarověníky stromů rostoucích v českých lesích. Jednotlivé exempláře zapůjčili botanické zahradě soukromí sběratelé. Podle Uhlíkové museli zloději odnést vystavované exempláře, jejichž výška dosahuje asi 50 centimetrů, pod bundou nebo v batohu. Na případ upozornil server tn.cz.

„Sběratelská hodnota převyšuje finanční. Čarověníky jsou rarita, těžko to vyčíslit penězi,“ dodala mluvčí. Podobné krádeže prý navíc poškozují dobré jméno botanické zahrady, která by kvůli tomu v budoucnosti mohla mít problémy se zapůjčováním exemplářů od sběratelů.