Radka Myšková toho ví právě o Mexiku opravdu hodně. Není to jen obyčejná turistka, ale Evropanka, která kvůli různým odlišnostem 
v této latinskoamerické zemi chtě nechtě vždycky vzbudí pozornost.

„Musím upozornit, že mé cesty po světě jsou pouze mým koníčkem. Profesionálně pracuji jako poradkyně rozvoje osobnosti," uvedla s tím, že Mexiko jí doživotně takříkajíc učarovalo. Posluchače seznámila s lahůdkami mexické kuchyně, přiblížila oslavy nejvýznamnějších mexických svátků a tradic. Kdo se zajímá o poklady Aztéků a Mayů, dostal řadu odpovědí. Mexiko prý není jen chudou zemí vyobrazenou zemědělcem jedoucího na oslíku. Tato země má i své boháče.

Drogové bosse rovnou postřílí

VYPRÁVĚNÍ RADKY MYŠKOVÉ bylo bez zbytečných příkras. Lehká nadsázka diváky nadchla i pobavila. „I když jsem v Karibiku poznala krásná letoviska, kde si krátí čas boháči, chtěla jsem Mexiko poznat i jinak. Mentalita tamních lidí je, že cizince nejdříve okukují. Dokonce tak činí i jejich domácí zvířata," sdělila Radka Myšková své dojmy. Jakmile prý ale opadla počáteční opatrnost, Mexičani se svou pohostinností zcela odevzdají tomu, kdo je nakloněn i jim.

„Idylka, chtělo by se říct. Stinná stránka věci jsou tam drogy. Vláda si s tímto problémem stále pořádně neví rady. Drogují už i malí školáci - to si narkomafie pěstuje další generaci dealerů i zákazníků," odkrývala mladá cestovatelka své poznatky. Jeden z nich je, že mexická policie narkomafiány už ani nezatýká.

„Při raziích je rovnou postřílí. Protože drogoví bossové jsou strašlivě bohatí a výše úplatků, aby se jejich komplic dostal z policejní cely, nehrají vůbec žádnou roli. Právě tímto drastickým způsobem se 
s tímto nebezpečím tamní policie nekompromisně vypořádá," doplnila Radka Myšková, která v Mexiku svého času působila i jako učitelka angličtiny.

Z novináře se stal cestovatel

„Dokument je cesta, na jejímž konci by měl cestovatel po sobě něco zanechat. Především by měl mít příběh. Proto lidi na tato zprostředkovaná setkání se světem tak rádi chodí, " sdělil Petr Horký, duchovní otec a ředitel putovního festivalu. Někdejší novinář cestování již zcela propadl. Mrzl na severním pólu, potil se na horkých kontinentech.

„Vášeň pro cestování mi pořád zůstává. Ale rovnou říkám, že takoví cestovatelé, jako kdysi byli Hanzelka a Zikmund, se u nás už nenajdou." Nebylo těžké poznat, že právě zmínění proslulí cestovatelé jsou pro ředitele festivalu nepochybně obrovským vzorem.

Z nálad přítomné veřejnosti a prezentovaných projekcí nebyl problém vytušit, že by přítomné vypravěče zážitků na jejich cestách klidně zastoupili. Má to samozřejmě 
i svou pochopitelnou logiku - fotografie z různých koutů světa diváka do děje přímo vtahovaly. K víkendovým vrcholům pásma besed, filmů a knižních cestovatelských novinek patřilo i vystoupení českého válečného veterána podpraporčíka Pavla Stehlíka.

„Já ty lidi naprosto chápu, protože nevědí, co všechno cestovatelství obnáší. Pláž z týdenního pobytu u moře se vším komfortem je pro turistu hezká vzpomínka. Po delší době by mu pláž už tak zajímavá nepřišla. A jsme u toho - podstatou cesty je, co člověk odhalí sám v sobě. S čím vším se musí někdy vypořádat a nevzdat to. Nebo prostě pokrčit rameny a raději odjet domů," vysvětluje Petr Horký.

Vypravěči zážitků se časem mění

Festival je zajímavý pro návštěvníky v tom, že není jen pestrý v prezentaci cestopisných barevných snímků. Podle ředitele festivalu je pestrost zejména v samotných vypravěčích.

„S návštěvníky se nesetkávají stále stejné osobnosti. Proto věřím, že za rok za dva vyzveme další jiné nadšence, kteří svět viděli svýma očima. A opět zrekonstruujeme cestu času," doplnil Petr Horký, který je jeden 
z autorů velmi úspěšného dokumentu Století Miroslava Zikmunda, nominovaného na Českého lva. Zmíněný dokument se stal mimo jiné nejnavštěvovanějším dokumentárním filmem roku v ČR.

„Všichni známe Miroslava Zikmunda jako fenomenálního cestovatele a cestopisce. Ale málokdo ví, že tento bezmála stoletý muž si sedmdesát let denně píše deník. A teď dal souhlas, abychom tyto deníky zpracovali. Snad nikdo na Zemi nemůže popsat poslední bouřlivé století lidstva na unikátních osobních zkušenostech tak, jako on. Od vzniku ČR po současnost. Přes světovou válku, nástup komunismu až po jeho pád. Od kolonialismu po tak zvaně všemocný kapitalismus," říká Petr Horký, režisér filmu.

Všemocný se zdá i bílý žralok. Alespoň očima cestovatele Martina Procházky. Měl možnost nejen tento přízrak z hlubin pozorovat v Jihoafrické republice. Málo kdo toto krásné zvíře prý spatřil na živo a díky ustavičnému tlaku a bombardování z médií v nás zanechává stopy krvelačného tvora. Jde údajně jen o falešnou nálepku.

Vražedný časový limit v USA

Mezi jinými cestovateli svým poutavým vyprávěním nezaostával ani Michal Jon. Race Across America je podle Jona nejtěžší cyklistický závod na světě. Trasa vede napříč USA od Pacifiku k Atlantiku a má podobu jen jediné etapy (časovky) dlouhé 4 850 kilometrů s celkovým převýšením přes 50 tisíc metrů a časovým limitem pouhých 9 dnů!

Je proto nutné jet non-stop a postupně tak projet 12 států, překonat všechna velká pohoří Ameriky, rozpálené pouště, nekonečné větrné pláně, města, pustiny a mimo jiné i čtyři časová pásma.

Návštěvníci festivalu si také mohli vyposlechnout mimořádnou besedu s českým cestovatelským guru Miloslavem Stinglem. Světově uznávaný etnolog a spisovatel letos oslavil 85. narozeniny a jeho osobní vyprávění vždy patří 
k nezapomenutelným zážitkům. „Prodám dům a vydám se do světa," ironicky poznamenal jeden z nadšených návštěvníků.