Letišti se totiž doposud s majiteli pozemků, jimiž je mimo jiné skupina Penta, nepodařilo vyjednat odkup ploch, které pro novou dráhu potřebuje.

„Příprava jde ve třech rovinách. Pořízení pozemků, projednávání dopadu na životní prostředí, jenž jde do druhého kola, a projektová příprava, na níž se nepřetržitě pracuje,“ popsal naúterní tiskové konferenci jeden z vrchních ředitelů letiště Jiří Pos.

Hlukové limity

Novou ranvej považuje dle průzkumu společnosti Factum Invenio za nutnou přes 60 procent Čechů. Největší podporu má stavba v Praze, obce v jejím okolí se k věci staví chladněji. „Čím blíže k letišti obyvatelé jsou, tím více se o projekt zajímají a na nás je bourat mýty spojené s výstavbou,“ řekl Pos.

Proto pracovníci letiště vyjeli do několika obcí a odpovídali lidem na dotazy související s rozšiřováním letiště a hlukovými limity. Pokračovat chtějí i v příštím roce.

Oslovení lidé nejsou zajedno v názoru, zda má v tomto případě převážit veřejný zájem nad soukromým. Mezi obyvateli dotčených obcí je poměr vyrovnaný na 44 procentech. Se stavbou dráhy se totiž rozmělní přílety a odlety a rozšíří se tak území, kde mohou být překračovány hlukové limity 60 decibelů ve dne a 50 v noci.

Letadla by tak nově rušila například obyvatele Prahy-Suchdola, Lysolají, obcí Červený Újezd, Unhošť nebo Hostivice. „Nesouhlasí s tím místní ani zastupitelstvo. Není možné, aby letadla létala nad obytnou zástavbou,“ řekl nedávno Deníku starosta Suchdola Petr Hejl. Letišti městská část navrhla, aby jí ročně platilo 50 milionů, pak by hluk akceptovala.

Kapacita nestačí

Pro je naopak občanské sdružení Ticho nad Prahou. „Pro občany žijící na sídlištích Prahy 6, Prahy 17 a Prahy 13 je realizace tohoto projektu jedinou možností, která je zbaví hluku z prolétajících letadel. Proto naše občanské sdružení za výstavbu nové dráhy bojuje,“ napsalaDeníku za sdružení Marie Bočková.

Letiště potřebuje novou dráhu proto, že kapacita té staré přestává stačit. Paralelní ranvej by měla sloužit především pro přistávání ze směru od Nebušic, zatímco z nynější ranveje budou letadla většinou pouze startovat, a to směrem na Jeneč.