Developer Central Group stáhl první etapu Rezidence Park Kavčí Hory v Praze 4. Kontroverzní projekt bytových věží má vyrůst na Pankrácké pláni na zanedbaných pozemcích v sousedství Centrálního parku a sídla České televize. Magistrát nyní na žádost investora předčasně ukončil řízení, které mělo posoudit vliv záměru na životní prostředí (EIA).

Nemocnice Na Homolce. Ilustrační foto.
ČRo: Policie vyloučila Dbalého kvůli nemoci z třetí kauzy Homolky

„V rámci zjišťovacího řízení vyvstaly nějaké připomínky, které my nyní chceme lépe zdůvodnit nebo dovysvětlit a případně také samozřejmě požadavky zhodnotit, zda je možné je akceptovat,“ sdělila Pražskému deníku mluvčí developera Marcela Fialková. V rámci první etapy mají vyrůst tři bytové věže o 22 nadzemních podlažích a pět šestipodlažních domů. Dohromady mají čítat na 360 bytů a ateliérů, plus 488 parkovacích stání v podzemních garážích. Věže podle návrhu stoupají z šestipodlažního soklu, kde mají být umístěné také obchody a služby.

Noční autobus. Ilustrační foto.
Do deseti okrajových částí pojede nově noční doprava

Stavební úřad Prahy 4 už letos v červnu poukázal na nedostatky v dokumentaci, kterou vypracoval architekt Josef Pleskot, autor návrhu Rezidence Park Kavčí Hory. „Plocha bydlení je více než 60 procent z celkové plochy obecně přípustných funkcí v navrhovaném záměru,“ zněla první výtka stavebního odboru Pra- hy 4.

Úřad dále kritizoval dokumentaci s tím, že neposkytuje dostatečný podklad k posouzení výpočtů definujících kód míry využití území, a proto nelze ani posoudit soulad záměru s územním plánem. Central Group také neuvedl, do jaké výšky přesně mají plánované věžáky vystoupat. Stavět chtěl začít příští rok.

Klinika.
Soud se začal zabývat sporem o Kliniku. Úřad chce po aktivistech 360 tisíc

Central Group původní výšku domů snížil

Původně počítal Pleskotův návrh s výškou domů až 72 metrů, tu pak Central Group kvůli doporučením od UNESCO v této lokalitě snížil. Při prezentaci projektu na jaře 2016 hovořil majitel firmy Dušan Kunovský o 68 metrech. Návrh nového Metropolitního plánu Prahy nicméně v tomto případě počítá s 80metrovými věžemi.

Při jarní prezentaci Kunovský sliboval, že v rámci Rezidence Park Kavčí Hory postaví na vlastní náklady novou mateřskou školku. V dokumentaci, předložené investorem pro posouzení EIA je to ale jen jedna z variant: „V souboru je vymezen prostor pro případné zřízení mateřské školy v ob- jektu C5.“ Developer odhaduje, že v nových bytech 1. etapy bude bydlet přibližně 840 lidí. „Nárůst požadavků na další veřejné vybavení (základní škola, zdravotnictví) by měl být pokryt kapacitami v okolí,“ předpokládá Central Group.

Nafukovací atrakce.
KRIMI MIX: Čtyřletá holčička se zranila na skluzavce. Policie hledá svědky

Zadání soutěže počítalo s výstavbou výškových budov

Pleskotův návrh zvítězil před třemi lety v architektonické soutěži vypsané společně developerem a Institutem plánování a rozvoje hlavního města pod záštitou České komory architektů. Zadání počítalo s výstavbou výškových budov, a tedy doplnění okolních kancelářských věží Empiria a City Tower a nyní dokončované rezidence V Tower.

Úřad městské části Praha 12. Ilustrační foto.
Konflikt na radnici Prahy 12. Odvolali radního Pince z hnutí ANO

V průběhu zhruba jednoho roku Central Group rozpracoval vítězný záměr do podoby první etapy. Projekt musí projít změnou územního rozhodnutí. Developer koupil zhruba tříhektarové území před pěti lety od firmy Hochtief Development sice už se stavebním povolením platným do roku 2020, ale pro komornější projekt pěti- až osmipodlažních domů. Autorem původního návrhu rezidenčního areálu na Kavčích horách byl atelier Aulík Fišer Architekti, který se poté zúčastnil i soutěže na novou podobu projektu, počítající už s věžáky.

Central Group zdůrazňuje, že projekt s věžemi zahrnuje oproti tomu původnímu také rozsáhlou zeleň, navazující na sousední park. „Cílem je, aby celé území bylo vzdušně prohlédnutelné bez bariér,“ tvrdí architekt Pleskot.

Podzim. Ilustrační foto.
Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Druhou, plánovanou etapu Rezidence Park Kavčí Hory zatím developer podrobněji nepředstavil. Celkem ale Pleskotův vítězný projekt počítá se zhruba 550 byty i ateliéry a s osmi stovkami garážových a parkovacích stání.