O tom, jak je náročné podobnou výstavu uspořádat, jaký má význam v rušném obchodním centru a zda se připravuje něco podobného i v příštím roce, jsme si povídali s ředitelkou obchodního centra Arkády Pankrác Denisou Gálovou.

Jaký byl vlastně impuls pro uspořádání výstavy sportovních vozů u vás v obchodním centru, kam lidé běžně na výstavy aut asi nechodí?

Už od otevření našeho centra před osmi lety se snažíme nabídnout našim návštěvníkům něco víc, než pouze nákupní možnosti. Pravidelně proto organizujeme různé zajímavé akce zaměřené na nejrůznější témata. Takto jsme například pořádali akci Terra Fauna, kdy jsme přímo v pasáži měli nainstalována obří terária, ve kterých byli umístěni plazi včetně jednoho z největších hadů na světě krajty tygrované. Přímo před naším obchodním domem jsme také před dvěma roky postavili světovou atrakci Luminárium. A proč sportovní a luxusní vozy? Auta jsou fenoménem dnešní doby. Nejsou už pouze dopravním prostředkem, ale také designovým předmětem. Okolo aut se točí množství emocí, a o těch především je i výstava V zajetí Jaguaru. Že je automobilové téma tím pravým, jsme si potvrdili už v minulém roce, kdy jsme pořádali výstavu vozů značky Porsche. V jejím rámci jsme si udělali také vlastní marketingový průzkum. Vyšlo nám zajímavé zjištění, že toto téma zajímá a fascinuje prakticky všechny od dětí po seniory, a že téměř stejně se o takové vozy zajímají muži i ženy.

close Ředitelka obchodního centra Arkády Pankrác Denisa Gálová. zoom_in V těchto dnech jsou u vás v obchodním centru umístěny ne jeden nebo dva modely, ale rovnou několik desítek, přičemž jedno z těchto aut je zavěšené na plošině v prostoru. Jak náročná byla instalace výstavy a jak dlouho trvala?

Je třeba nejdříve říci, že úplně první přípravy této výstavy začaly už před rokem, tak náročný je to proces. Je nutné sehnat partnera, domluvit termín, podmínky, zajistit zajímavé vozy a podobně. Jen díky tomu je možné, abychom zde představovali i úplné novinky značky Jaguar v České republice, jako například model F-Type SVR, který k nám na Arkády přijel přímo ze světové premiéry na autosalonu v Ženevě. Samotná instalace výstavy je pak složitá v tom, že pracovat můžeme pouze v noci. Začíná se ve 21 hodin ihned po uzavření centra, v 7 hodin ráno už pak musí být centrum zase uklizené a připravené na otevření. Práce probíhaly téměř 4 noci, přičemž nejnáročnější bylo zavěšení jednoho z vozů do prostoru a umístění dvou vozů na podium u fontány.

Návštěvníci mají také možnost se v některých modelech sami projet, testovací jízdy budou ostatně součástí programu o nadcházejícím víkendu. Zkusila jste si i vy sama řídit některý z vystavených vozů?

Ano, využila jsem té možnosti a první víkend jsem se projela v nejnovějších supersportech značky Jaguar. Musím říct, že to byl naprosto úžasný zážitek.

Výstava trvá do středy 27. dubna. Jak je to ale s probíhající soutěží o zapůjčení vozu Jaguar na týden a zisk diamantu v hodnotě 50 tisíc korun?

Soutěž, při které musejí soutěžící uhádnout na obrazovce zobrazené modely aut značky Jaguar, bude končit tuto sobotu 23. dubna. Tento den bude poslední možnost se do soutěže zapojit, v neděli 24. dubna v 18 hodin pak dojde přímo zde v Arkádách k vyhlášení výsledků a předání cen.

Minulý rok Porsche, teď Jaguar, můžeme se i příští rok těšit na podobnou výstavu s další automobilovou značkou?

V tomto směru nemohu bohužel nic prozrazovat. Snad jen to, že bude naší snahou v tomto úspěšném trendu pokračovat. Na podrobnosti si ale budete muset ještě nějakou dobu počkat.

Na co se tedy mohou návštěvníci Arkád těšit v nejbližší době?

Absolutní novinkou je v tuto chvíli finále extraligy družstev mužů a žen 2016 ve squashi, které se bude na Arkádách konat od pátku 20. do neděle 22. května. Největší hvězdou této akce bude aktuální mistr světa Gregory Gaultier z Francie, k vidění ale bude také kompletní česká špička v čele s letošními mistry České republiky Janem Koukalem a Olgou Kolářovou. To je, myslím, nejen pro věrné fanoušky tohoto sportu, ale také sportu obecně velké lákadlo.

Čtěte také: Mánes patří automobilovým veteránům na plátně i skutečným

Petr Vurbs