Výstava bude v pondělí 16. října a úterý 17. října v Chemistry Gallery, která je v budově někdejších Elektrických podniků. „Výstava nazvaná Nová stanice Bubny přiblíží základní teze budoucí expozice, záměr architektů i první intervence do veřejného prostoru města, realizované týmem budoucího Památníku ticha na místě paměti během vývoje projektu," řekl novinářům ředitel sdružení Památník Šoa Pavel Štingl.

I letos se bude Bubnovat pro Bubny

Výstava bude otevřena k výročnímu dni prvního židovského transportu z Prahy, který již tradičně připomene koncert Bubnování pro Bubny. Veřejný happening s vážným příběhem, jak jej organizátoři nazývají, začíná v pondělí v 17.00 před budovou nádraží Bubny.

Náklady přestavby nádraží Praha-Bubny jsou vyčísleny na 125 milionů korun. Projekt má podle Štingla podporu ministerstva kultury, do financování investice vstupuje pražský magistrát. Projekt je připraven k přestavbě na druhou polovinu roku 2018, otevření památníku je plánováno za rok a půl po zahájení stavebních prací.

Nádraží bude samo o sobě exponátem

„Památník se v našem návrhu odkazuje na okamžik netečného ticha, které se v Praze v době deportací Židů rozhostilo. Toto ticho, které není tichem lesa a luk, ale tichem strachu, netečnosti a lhostejnosti, se zde zpřítomňuje v „kamenné" znehybnění. Stavba zde stojí a mlčí," uvedl vítězný ateliér architekta Jiřího Krejčíka.

Více než 12 metrů vysoký prostor vstupní haly je po celé své výšce zaplněn velkým množstvím betonových zkamenělých knih. Tato abstraktní pietní knihovna má podle architektů atmosféru chrámové stěny, na kterou šikmo dopadají sluneční paprsky a vykreslují tak plně strukturu a různorodost knih připomínajících 50 tisíc životních příběhů.

Základem budoucího památníku zůstane nádraží jako místo paměti, které bude samo o sobě exponátem. Památník ticha vzniká především proto, že podle jeho iniciátorů je Praha jedním z mála evropských hlavních měst, které ve veřejném prostoru nepřipomíná památku obětí holokaustu.