Tanky poprvé použila na Sommě britská armáda. Záhy se výrobou obdobných strojů začali zabývat také Francouzi a Němci. Technický vývoj tanků se nezastavil ani v následujících desetiletích, což platilo i o taktice jejich nasazení.
Původně měly tanky sloužit pouze k podpoře pěšáků, postupně se ale staly hlavní útočnou silou pozemního vojska. Během druhé světové války už do bojů vyjely řádově statisíce obrněnců.

Mají dlouhou tradici

Dlouhou tradici má používání obrněné techniky také v Česku. Obrněné automobily používaly už legionáři během první světové války a prvorepublikové Československo patřilo k významným výrobcům a provozovatelům tanků.

„Tankové jednotky tvořily důležitou součást exilového vojska na západě i na východě a nositelem jejich slavné historie je dodnes 73. tankový prapor v Přáslavicích, vyzbrojený modernizovanými tanky T-72M4CZ," řekl dnes při zahájení výstavy náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Poznamenal, že bez tankových jednotek se česká armáda neobejde ani v budoucnosti. „Přes všechny negativistické předpovědi nepatří tanky pouze do historie, naopak zaslouží si jak naši pozornost, tak příslušnou hrdost na jejich vojenské schopnosti," uvedl Bečvář.

Tanky málem vyřadily

Ministerstvo obrany před několika lety zvažovalo vyřazení tanků z armády. Koncepce výstavby armády do roku 2025 ale počítá s jejich zachováním. V příštích letech tak české vojsko čeká rozhodnutí, zda nakoupí nové stroje, nebo zmodernizuje ty současné.

Nyní má česká armáda tři desítky tanků T-72M4CZ, které vznikly modernizací ruských strojů.
Tanky jsou ve výzbroji 73. tankového praporu v Přáslavicích. Ve skladech pak má další desítky nemodernizovaných strojů.

Výstava má dva směry

Autorem výstavy je Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu v Praze. Podle Vernerové se při její přípravě zaměřil na dvě hlavní linie, a to na vývoj ve světě a nasazení tanků ve světových i lokálních konfliktech a na historii československých ozbrojených sil.

„Československo patřilo v meziválečném období ke špičkám. Naše obrněnce měly vynikající kvalitu a výrobci s nimi dosahovali mimořádných úspěchů i při exportu. Tanky československé výroby sloužily na čtyřech kontinentech," uvedl Pejčoch.

Čtěte také: Vojáci dohodli s církví provoz památníku hrdinů heydrichiády