Výstava má tři hlavní části: Přibližuje historii náměstí, které bylo centrem levobřežního osídlení Vltavy již od raného středověku, včetně dostupné obrazové dokumentace a starých fotografií. Dále zde zájemci najdou vyčerpávající informace o nejnovějších archeologických nálezech zejména pod horní částí náměstí. Zároveň se zde několik panelů věnuje právě připravované revitalizaci, která má za cíl především to, aby se zdejšímu prostoru funkce náměstí opět navrátila.

Projekt vzešel z mezinárodní soutěže

„Považuji za obrovskou výhru občanské společnosti, že se z jednoho z nejkrásnějších náměstí v celé zemi podařilo vymístit desítky většinou nazdařbůh parkujících automobilů na návštěvnických stáních. Krůček po krůčku začíná veřejný prostor v Praze vypadat k světu. Pokračujeme projekty na Klárově a na Újezdě - díky nim se bude dařit postupně omezit automobilový tranzit přes Malou Stranu,” říká Petra Kolínská, radní pro územní rozvoj hl. m. Prahy.

Výstava zdůrazňuje též fakt, že projekt vznikl na základě vyhrané mezinárodní soutěže z roku 2014. Cílem revitalizace je celé náměstí více zpřístupnit pěším obyvatelům a návštěvníkům Prahy.

Stovky let stará podkova.
Na Malostranském náměstí probíhá archeologický průzkum. Vydává skvosty

Proto dojde ke zrušení parkoviště v horní části náměstí, zúžení jízdních pruhů a rozšíření chodníků. Budou zachovány historicky doložené dlažby, obnovena ruční pumpa, instalována nová kašna, doplněny plynové lampy, které provázejí celou Královskou cestu, budou vysazeny další stromy na horní části náměstí a doplněn nový mobiliář – lavičky, odpadové koše, stojany na kola.

Revitalizace Malostranského náměstí by měla být hotova v roce 2019 a odhadované náklady jsou zhruba 120 milionů korun. V současnosti je spojené řízení o územním rozhodnutí a stavebním povolení na úřadu Prahy 1 do konce srpna přerušeno.

Malostranské náměstí.
Podzemní garáže? Praha 1 je chce na Malostranském náměstí