„Přestože raketový pohon byl znám už mnoho staletí, za posledních 100 let tato zbraň zaznamenala obrovský vývoj. Z nesmělých pokusů a z podpůrného prostředku se stala klíčovou zbraní moderních konfliktů," řekl při zahájení výstavy jeden z jejích autorů Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.

Za druhé světové války se proslavily raketomety BM-13

Autoři výstavy uvádějí, že předchůdce raketových střel lze hledat téměř před 1000 lety na Dálném východě, kde čínští válečníci používali zápalné šípy opatřené primitivním prachovým raketovým motorkem. Později se jednoduché rakety objevily v Evropě, jejich význam ale začal narůstat až od 19. století.
Za první světové války používalo rakety francouzské, britské a belgické letectvo na sestřelování nepřátelských balonů. Za druhé světové války se proslavily například sovětské raketomety BM-13 zvané "kaťuša", německé rakety V-2 používané proti civilním cílům v Británii nebo protitankové zbraně jako americká bazuka a německý Panzerschreck.

Pandur je vybaven raketami Spike 

Další panely se zabývají vývojem raket po druhé světové válce, kdy začaly vznikat balistické rakety nebo letounové a protiletadlové střely. Představují také třeba operačně taktické rakety ve výzbroji československé armády.
Náčelník generálního štábu Josef Bečvář poznamenal, že raketové technologie v posledních desetiletích měly ve výzbroji armády nezastupitelné místo, i když byly postupně vyřazeny operačně-taktické rakety jako Scud či Točka. Rakety nadále používají české pozemní i letecké síly. Například obrněné vozidlo Pandur je vybaveno raketami Spike na ničení tanků a dalších pozemních cílů.

Vláda schválil nákup odpalovacího zařízení RBS-70NG

„Raketami budou pochopitelně vybaveny i nová pásová vozidla plánovaná pro přezbrojení 7. mechanizované brigády," řekl. Dodal, že pro posílení strakonického 25. protiletadlového pluku vláda schválila nákup 16 kusů odpalovacího zařízení RBS-70NG, které budou dodány do roku 2020. Nahradí protiletadlové baterie Strela 10.
„Dalším projektem, který zásadním způsobem ovlivňuje modernizaci a schopnosti vzdušných sil, pak bude zavedení nového protiletadlového systému Shorad, tedy středního dosahu, jako náhradu systému KUB. Jeho akvizici plánujeme v letech 2020 až 2024," dodal Bečvář.