Vyplývá to z aktuálního průzkumu České asociace sester, který dělala v minulých pěti dnech. „Do ankety se zapojilo na devět desítek zdravotních zařízení. Bohužel jsme zjistili, že nařízení vlády se splnilo jen ve třiceti procentech případů. Situace je pro nás velmi závažná, nemůžeme ale zdravotním nařízením zvýšení platu nařídit. Máme však přehled těch, která platy nezvýšila,“ řekla mluvčí asociace Irena Pejznochová.

Pravidla platí pro všechny

Podle ní není problém s fakultními nemocnicemi a těmi, které zřizuje přímo ministerstvo zdravotnictví. Nařízení splnila i některá krajská a městská zdravotní zařízení. „Nejhorší situace je tam, kde zřizovatelem je soukromá osoba nebo společnost, protože tam nejsou tabulkové platy. Zřizovatel má pocit, že nemusí plnit nařízení vlády, že tato pravidla pro něj neplatí. To při tom není pravda,“ dodala Pejznochová.

Pro zdravotní zařízení, která platy sestrám nezvedla, to může znamenat odchod těchto kvalifikovaných a zkušených pracovnic jinam, například do státních nemocnic. Už nyní je rozdíl v průměrných platech sester v soukromých zařízeních a fakultních v řádu tisíců korun.

Na tento možný přesun upozornila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. „Část z nich reaguje tak, že odejde do zdravotního zařízení, které tento slib splnilo. Nebo se postaví do stávkové pohotovosti. To jsme nechtěli, a proto jsme nastavili podmínky tak, aby se přidalo všem sestrám bez ohledu na to, kde pracují. Že to zdravotní zařízení nevyužila, může způsobit pohyb na trhu práce sester. Jejich nedostatek stále trvá. Nepředpokládali jsme, že se navýšením platu sestry rozmnoží, ale spíš že ve zdravotnictví vydrží nebo se do něj zase vrátí,“ prohlásila Jurásková.

Nechybí už tolik sester

Její slova potvrdila náměstkyně pro zdravotní péči Fakultní nemocnice v Motole Jana Nováková. „Platy jsme navýšili podle vládního nařízení, stejně tak jsme sestry přeřadili do vyšších platových tříd. Zatímco na začátku roku jsme se potýkali s jejich velkým nedostatkem, tak aktuálně nám jich chybí už jen třicet,“ řekla Nováková.

Nařízení vlády ukládá zdravotním zařízením od prvního června, respektive července zvýšit sestrám plat a přeřadit je do vyšší platové třídy podle vykonávané práce. Dohromady to dělá až patnáct procent platu navíc. Peníze navíc vyčlenily zdravotní pojišťovny, které nemocnicím zvýšily zálohy. Vedení většiny nemocnic však platy i přes to nezvýšilo.