Vedení městské části vyhlásilo tuto ideovou urbanisticko – architektonickou soutěž přibližně před půl rokem. S výsledkem se nyní může seznámit i veřejnost. Až do 1. února bude návrhy vystavené v Novoměstské radnici, do konce března pak budou k vidění v budově Úřadu městské části Praha 2.

Návrhy například uvažují o výstavbě velkých podzemních garáží respektive parkoviště. Mnohokrát je zmíněn také fakt, že je náměstí nepříjemně rozděleno rušnou komunikací v Ječné potažmo Žitné ulici, řešení tohoto problému vidí architekti ve vybudování vhodného přemostění.

Park většina návrhů řeší i nadále jako korzovní, kde se budou lidé rádi scházet a podobně. V místě podle mnoha architektů chybí například kavárna, nebo menší restaurace a kvalitní sociální zařízení, toalety, dětské hřiště, a více místa k odpočinku.

Lidé chtějí zachovat zeleň

Největší zájem o výstavu mají samozřejmě obyvatelé Prahy 2. „Je to tím, že je to pro ně velmi aktuální. Denně přijde zhruba osm desítek lidí, nyní zde máme další dvě výstavy, takže je návštěvníků ještě mnohem více,“ řekla Gabriela Kolářová, ředitelka Novoměstské radnice.

Ta dále potvrdila, že se lidé v drtivé většině shodují, aby byla zachována zeleň. „V centru je jí rozhodně potřeba a v tom s návštěvníky souhlasím,“ doplnila.

Deník se na místě zeptal hned desítky návštěvníků. Osm z nich odpovědělo v podstatě stejně. „Do náměstí bych výrazně nezasahoval. Myslím, že je pouze nutné ho kvalitně udržovat, dobře pečovat o zeleň a také celkově o veřejné prostranství. Pak se sem budou lidé vracet a budou mít toto místo rádi. Samotné návrhy jsou určitě velmi zajímavé, ale některé příliš radikální,“ sdělil Stanislav Šulc z Prahy 2.

Některé hodně zaujal návrhu číslo 21, který uvažuje o velké části dopravy pod zem. „Architekti zde mají nápad, vést dopravu pod zemí už od I. P. Pavlova až vyústit ji až u Jiráskova náměstí. To je podle mě velmi nepravděpodobné, ale na druhou stranu hodně zajímavé,“ řekla další návštěvnice Lucie Jungová.

Město chce slyšet všechny názory

Vedení městské části právě o takovou diskuzi usiluje. „Chceme znát názory co možná největšího množství lidí,“ řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová. Město totiž v žádném případě nechce náměstí změnit podle některého z návrhů. „Mají nám pouze posloužit pro jako první nástroj pro případné změny. Návrhy také slouží k otevření diskuze. Bez toho aniž bychom znali názory občanů, nebudeme žádné úpravy dělat,“ ujistil zástupce starostky Václav Vondrášek s tím, že v březnu je na programu velká přednáška spojená s diskuzí, na níž mohou být přítomní i samotní obyvatelé.