Kaláb je jednou z nejvýraznějších postav pražské graffiti scény, známý pod pseudonymem Point nebo Cakes. Je také jedním z prvních autorů trojrozměrných graffiti. Jakub Nepraš vytváří hlavně videoinstalace na téma splývání organického a anorganického světa do společného posthumanistického organismu.

S jednou z nich nazvanou Kultury, jež je jeho diplomovou prací na Akademii výtvarných umění, získal v únoru hlavní cenu uměleckého veletrhu v Boloni. Video představuje v jemném hemžení nejrůznější lidské činnosti, které jsou uspořádány do organického tvaru, jakési velké rostliny a název Kultury je použit spíše v biologickém smyslu. Před týdnem za tuto práci dostal i cenu Essl Award pro mladé umělce střední Evropy.

Aktuálně v Česku nejznámější z vystavující pětice je ale asi Roman Týc, který před několika týdny upravil semafory v pražských ulicích. Kryty na reflektorech se známými panáčky vyměnil za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích.

Umění ve veřejném prostoru má Týc rád, velmi populární byla jím zahájená hra Seber policajtovi čepici, patřil k organizátorům akce se citylighty v metru i zahalení neonového srdce Jiřího Davida, jeho byla i socha ohořelého muže Ohnívání vystavená na Václavském náměstí poblíž místa sebeupálení Jana Palacha.

Hlavní zaměření ateliérů v Trafačce, plánu výstav, workshopů a přednášek je současné výtvarné umění, street art a konceptuální tvorba mladých umělců, kteří nemají prostředky na financování vlastních ateliérů, studií a možnosti prezentace veřejnosti. Trafačka nabízí zázemí pro tvorbu prostorově náročných objektů, hudebních, filmařských i divadelních projektů i jejich prezentování divákům.

Nových výstavních prostor vzniklo v Praze od počátku roku několik. Možná je to i reakce na jistou nepružnost až zbytnělost tradičních výstavních prostor. Na rozdíl od státních či městských institucí tyto nové galerie vznikají zdola - založí je většinou skupina výtvarníků či kurátorů.

Před dvěma týdny zahájila na Žižkově provoz galerie Mezinárodního centra pro umění a nové technologie - jde o první výstavní prostor v ČR zaměřený výhradně na nové technologie v umění. Na současné umění se zaměřuje i nová galerie 5. patro, která byla v březnu otevřena v Myslíkově ulici.