Po Vysočanské radiále je mělo jezdit do konce letošního roku, jenže problémy s pozemky zprovoznění komunikace mezi mladoboleslavskou rychlostní silnicí a Kbelskou oddalují uvedení do provozu nejdříve na červen 2011.

„Stavba Vysočanské radiály pokračuje a do konce roku by měla být hotova,“ to jsou slova dosluhujícího pražského radního pro oblast dopravy Radovana Šteinera z konce září. Vzala ale rychle za své.

Problémy s pozemky

Stále totiž není vyřešeno asi sto metrů pozemků nedaleko sjezdu na Satalice, po nichž má radiála vést. V tomto místě má být vybudována přeložka plynového potrubí, její stavbu ale brzdí majitelé okolních pozemků, kteří si plynové vedení pod svými parcelami nepřejí.

Přitom tyto potíže měla radiála již v minulosti, ale pak město našlo jiné pozemky a mělo být vše v pořádku. Není. Na parcely si dělá nárok restituent. „Jde o člověka, který má u pozemkového fondu nárok právě na tyto pozemky, kde má být přeložka,“ vysvětlila mluvčí pozemkového fondu Lubomíra Černá pro Lidové noviny.

Pro řidiče to znamená, že budou pokračovat dopravní komplikace v oblasti Vysočan, Hloubětína, Kyjí a dalších. Úsek dlouhý 5,6 kilometru vázne na 100 metrech a bude záležet na tom, jak o právech restituenta rozhodne soud. Pokud budou průtahy pokračovat, bude skoro dokončená stavba za 2,4 miliardy místo provozu chátrat.