Levicové strany se jeví jako jediná síla, která v krajském zastupitelstvu získá dostatečnou podporu pro prosazení svých záměrů – zvlášť když lídr ODS Raduan Nwelati již předem jednoznačně vyloučil možnost spolupráce jak s komunisty, tak se sociálními demokraty. Jako nejpravděpodobnější se tak jeví oranžovo-rudá koalice, kdy komunisté už nebudou tichými podporovateli jednobarevné menšinové vlády ČSSD, ale řeknou si přímo o podíl na moci. K nelibosti svých oponentů totiž byli úspěšnější, než sami předpokládali.

Faktem je, že na výsledcích voleb se podepsala nižší volební účast. I vítězná ČSSD získala ale méně hlasů než v posledních volbách. Zatčení někdejšího sociálně demokratického hejtmana Davida Ratha a jeho uvěznění pro podezření z korupce ale zjevně rozhodování voličů příliš podstatný vliv nemělo. Spíše vyhrála výzva k „protestním volbám" – byť to s krajskou politikou nesouvisí, voliči dali najevo, co si myslí o krocích vlády Petra Nečase. Zvítězila tedy celostátní témata na úkor těch regionálních.

Sociální demokraté získali největší podporu na Příbramsku, Benešovsku, Kutnohorsku a Nymbursku, komunisté oslovili volice nejvíce Berounsku, Rakovnicku, Kladensku, Mělnicku a Kolínsku. ODS nejvíc fandili voliči na Mladoboleslavsku a na Praze-východ. A Praha-západ se stala baštou TOP 09 a Starostů pro Středočeský kraj.