Na okraj festivalu tolerance Prague Pride 2011 to řekla Džamila Stehlíková z Národního programu HIV/AIDS při Státním zdravotním ústavu. Také proto se v rámci festivalu konají přednášky a diskuse na toto naléhavé téma.

Na jedné z nich pořádané v Domě světla, kde se starají o nakažené HIV, přednášel MUDr. Ivo Procházka o budoucnosti terapie infekce HIV a v následné diskusi se hovořilo hlavně o prevenci v gay komunitě. Podle průzkumů je v ČR mezi gay muži riziko přenosu HIV při sexuálním styku až dvacetkrát vyšší než u narkomanů při používání nesterilních injekčních stříkaček.

K problému šíření viru HIV se vyjádřila také České evangeliální aliance, která varovala před homosexuální prostituci mladistvých v Praze a vyzvala organizátory akce Prague Pride, aby ji netolerovali a zasadili se o její vymýcení.

Večer patřil řadě klubových akcí a také party na parníku Tyrš, který se změnil v plovoucí diskotéku. Festival sice pokračuje až do neděle, ale faktický vrchol bude mít dnes, kdy se uskuteční karnevalový průvod z náměstí Republiky na Střelecký ostrov. Průvod vyjde v pravé poledne a do cíle by měl dorazit asi za půldruhé hodiny. Na ostrově se pak bude konat nebývalý koncert, v němž vystoupí desítky zpěváků, hudebníků i skupin. „Nepreferujeme nějakou specifickou hudbu a nemáme rádi, když jsme srovnáváni s akcemi Love Parade, jež jsou spojovány hlavně s heavy metalovou hudbou. Na Střeleckém ostrově se budou moci návštěvníci setkat s různými hudebními směry, včetně džezu,“ řekl Deníku jeden z organizátorů Prague Pride Zdeněk Masopust.

Do diskuse o vhodnosti konání „Průvodu hrdosti“ v Praze se včera vložila i legendární tenistka Martina Navrátilová, jež se netají svou lesbickou orientací. Organizátorům akce k odmítavým postojům prezidenta Václava Klause napsala, že je „velmi zklamána extrémně homofobními a zpátečnickými výroky tak výjimečného a světaznalého muže". Vyzvala prezidenta, aby přišel do průvodu a přesvědčil se, jací homosexuálové ve skutečnosti jsou. Navrátilová kritizovala Klause už před pěti lety, když vetoval zákon o registrovaném partnerství.

Čtěte také: Prague Pride: Gayové v Praze objímali kolemjdoucí