Stovky telefonátů kvůli novým termínům prohlídek, vyšetření i operací jsou nyní denní realitou zdravotních sester. Nemocnice i ordinace se vracejí k běžnějšímu provozu.

„Aktuální vývoj epidemie nám umožňuje, abychom zprovoznili další ambulance a rozšířili plánované výkony,“ potvrdil ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral. Vyjmenoval, že se toto uvolnění týká například chirurgie, neurochirurgie, gynekologie a ortopedie.

K neakutním operacím se vracejí i v Motole, ve Všeobecné fakultní nemocnici, na Vinohradech nebo Na Bulovce. „Otevřeli jsme provoz všech ambulancí, provádíme plánované i akutní výkony a operace v plném rozsahu. Objednávkové termíny koordinujeme tak, aby se pacienti příslušných ordinací nekumulovali ve velkém počtu,“ stojí v prohlášení Nemocnice Na Bulovce.

Řada omezení stále platí

Zřejmě i proto mohou být některé čekací lhůty delší než obvykle. Například Jitka R. si na Facebooku nemocnice postěžovala, že jejímu synovi přesunuli kontrolu z konce dubna až na listopad.

Řada omezení ale stále zůstává v platnosti. Patří mezi ně zákaz návštěv na lůžkových odděleních, ve vojenské, Thomayerově i vinohradské nemocnici nadále fungují třídicí místa, kde pacienti projdou prvotním vyšetřením kvůli nákaze koronavirem.

Žádné vysedávání v čekárně

Pacienty už objednává i řada specialistů. Například logopedi mohou od pondělí provádět osobní terapie. Tento týden se otevřely i ordinace na poliklinice Prahy 7, bez omezení už fungují polikliniky ze sítě EUC, tedy v Kartouzské na Smíchově, v Malešicích, v Opatovské a Šustově na Jižním Městě.

„Preventivní vyšetření již probíhají ve standardním režimu. Pacienti se mohou objednávat sami. Zároveň je však aktivně oslovujeme telefonicky i formou SMS zpráv,“ popsala mluvčí společnosti Eva Hokrová. Podle ní se dokonce nemusejí předem telefonicky hlásit ani lidé, kteří mají akutní potíže. To přitom většina lékařů z jiných zařízení stále vyžaduje.

„Od 11. května pracujeme opět v běžných ordinačních hodinách. Prosíme rodiče nemocných dětí, aby zdravotní stav nejprve konzultovali telefonicky s lékařem a následně dodrželi termín návštěvy v ordinaci, aby nedocházelo ke zbytečnému hromadění nemocných dětí v čekárně,“ oznámila pediatrička Olga Ruferová z Polikliniky Pod Marjánkou.

Stejná pravidla platí i v holešovické poliklinice v ulici Františka Křížka. „Před osobní návštěvou lékaře nejprve kontaktujte telefonicky či e-mailem,“ stojí v pokynech. Kromě toho musejí mít pacienti roušku, při vstupu si vydezinfikovat ruce a nevstupovat do čekáren, pokud už tam je pět lidí.

Extra hodiny pro pacienty s virózami

Praktik Daniel Dvořák, jenž ordinuje v Praze 4, zase rozdělil provoz ordinace na hodiny pro pacienty s virózami a pro ostatní. „První dvě hodiny ambulance budou pro pacienty s nevirozóvými obtížemi, další ordinační doba bude pro pacienty, které obtíže virózy mají. Tím snížíme riziko vzájemné nákazy,“ vysvětlil.

Většina lékařů převedla své ordinace do takzvaného nouzového režimu 16. března. Opatření rozvolňuje každý podle svého uvážení.