Fronta před vstupem do Nemocnice Na Bulovce, ve které čekají lidé na vyšetření na Covid-19, se v úterý výrazně zkrátila. Ještě o víkendu byla dlouhá několik desítek metrů. I tak se však stále čeká na odběr vzorků několik hodin.

Online reportáž

„Ve frontě na vyšetření na koronavirus jsem s horečkou strávila pět hodin. Jelikož jsem neočekávala, že zde budu stát tak dlouho, nevzala jsem si s sebou žádné jídlo ani pití. Měla jsem v tu chvíli nejspíš horečku, byla mi zima, i když jsem se na to pořádně oblékla,“ prozradila paní Marie, která se v úterý nechala vyšetřit na Bulovce.

Například nakažený Jiří Nevrla čekal na vyšetření tři a půl hodiny. „Během toho dlouhého čekání už mě začala bolet hlava a když jsem se vrátil domů, už mi bylo fakt blbě. Zvracel jsem jednou, hlava bolela, teplota 38, kašel ještě o něco větší. Ráno už mi bylo lépe,“ uvedl mladík ve svém facebookovém příspěvku.

Až pětihodinové čekání

Podle mluvčího nemocnice Filipa Řepy se čekání může skutečně protáhnout. „Záleží, jak k nám člověk přijde, ale lidé mohou čekat až pět hodin. Jeden pacient trvá přes pět minut. Denně jich vyšetříme přes sto, v pondělí to bylo 103, v neděli 107,“ řekl Pražskému deníku.

Kapacitu testů ovšem nemocnice rozšířit zatím nemůže. „K dispozici musí být dostatečný počet sad, kterými se dělají výtěry. Kdybychom v tuto chvíli otevřeli druhé testovací místo, nejsem si jistý, zda budeme mít jejich dostatečný počet. Možná, že časem opadne počáteční nápor a půjde to rychleji,“ dodal Řepa.

Jak na sociálních sítích uvádějí někteří zdravotníci, na testy přicházejí také lidé, kteří příznaky nemají a zbytečně zahlcují i tak slabou kapacitu testovacích center. „I přes věčné opakování, aby asymptomatičtí nechodili na výtěry, je jich tu pořád odhadem asi miliarda. Pokud nemáte žádné nebo pouze lehké příznaky, zůstaňte doma, pijte dost tekutin, při teplotě si berte paralen a vyležte se z toho,“ uvedla zdravotnice Pavla Kovaříková. Podle ní lidé ne vždy uvádějí o svých příznacích pravdu.

Další místa i odběrové sanitky

V Praze testy provádí zatím kromě Bulovky také Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích, Thomayerova nemocnice v Krči a Fakultní nemocnice Motol. V provozu jsou většinou do 15:00. Do domácností jezdí dvě odběrové sanitky.

V úterý krizový štáb hlavního města jednal o zřízení nových míst, otevřena by měla být od pátku. „Po domluvě s hygienou přidáváme další čtyři mobilní sanitky a začneme budovat čtyři stacionární stanoviště v hasičských stanech, abychom zajistili větší množství otestovaných lidí v Praze,“ sdělil náměstek pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Podle Hlubučka nyní probíhá příprava v Nemocnici Královské Vinohrady, na Strahově, na Výstavišti a ve Žlutých lázních. O pacienty se budou starat medici, které „zaměstná“ městská poliklinika. Nyní probíhá zajištění potřebného vybavení.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in