Pohled na starobylé nádraží Vyšehrad je už mnoho let tristní. Vymlácená okna, opadané omítky, nepořádek, občasné přespávání bezdomovců a vzrostlý plevel.

O rekonstrukci mělo v posledních letech zájem několik firem. Nejdále postoupila společnost Nádraží, která chtěla z budovy, nesloužící svému původnímu účelu již od 60. let, udělat centrum s galerií, knihkupectvím, restaurací, barem, klubem a kinosálem.

Co je čí

Všechny plány však ztroskotaly na nevyjasněných majetkových otázkách. Stále se nevědělo, kdo je vlastně majitelem. „Je rozhodnuto, že výpravní budova patří nám a koleje Státní správě železniční a dopravní cesty,“ sdělil Deníku Ondřej Kubala z Českých drah. Dopravce se však chce nádraží obratem zbavit a právě probíhá výběrové řízení na kupce budovy.

„Z ekonomického hlediska je pro nás nejvýhodnější prodej. Budova je památkově chráněna, což musí nový majitel respektovat,“ odpověděl Kubala na otázku, zda se nebojí o budoucnost bývalého nádraží v soukromých rukou.

Radnice chce nádraží zadarmo

S postupem nesouhlasí radnice Prahy 2. Bojí se, že soukromník památku zničí nebo v ní časem udělá kasino či nevěstinec.

„Jestli někdo zaplatí při nákupu čtyřicet milionů a dalších více než sto milionů bude muset dát do opravy, tak logicky chce a vlastně musí provozovat něco velmi výnosného,“ obává se starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Radnice tak chce s drahami jednat o bezúplatném převodu na druhou městskou část. „Pak bychom zde chtěli udělat kulturní centrum, které by využívali třeba studenti z nedalekého Albertova,“ dodala starostka.

Podrobněji se tématu věnujeme v pondělním vydání Pražského Deníku ( 30.4. 2007) na str. 12