Většina vybavení včetně například počítačů je tam instalována s předstihem, nezbytné věci se pak přestěhují z Kongresového centra Praha (KCP) v noci před otevřením KACPU na novém místě. Přesný termín magistrát teprve oznámí, mělo by jít o den těsně před Velikonocemi.

„Aktuálně ve Vysočanech probíhá úklid, instalace nábytku, označování přístupových cest, vyčlenění parkování pro autobusy apod. Zdá se, že se vše stíhá dle plánu. Usilujeme o co nejhladší přesun jak pro pracovníky, tak pro klienty,“ ujistil Hřib s tím, že centrum bude v provozu i během velikonočních svátků.

Chybí dobrovolníci

Momentálně má KACPU pro Prahu i Středočeský kraj otevřeno mezi 7. a 21. hodinou, přičemž i v nočních hodinách pomůže uprchlíkům s nouzovým ubytováním, pokud ho potřebují.

V městských objektech je nyní kolem tisícovky lůžek v režimu „nouzového ubytování“. Primátor zopakoval, že pro chod KACPU i menších „asistenčních stanovišť“ pro uprchlíky na Hlavním nádraží a Florenci jsou nezbytní dobrovolníci radící imigrantům v jejich jazyce. Pro směnný provoz jsou zapotřebí stovky lidí denně.

„Chtěl bych vyzvat každého, kdo se dokáže domluvit ukrajinsky nebo alespoň rusky, aby se zaregistroval na webech určených pro dobrovolníky. Bez dobrovolníků nelze udržet centrum v provozu,“ dodal Hřib.