„A nemohla by se příjmením jmenovat Bohdalová?“ Takovýto dotaz vznesla ve středu populární česká herečka Jiřina Bohdalová u příležitosti 80. narozenin pražské zoo, na jejichž oslavu byla při sváteční středě pozvána, aby jako čestný host pokřtila v srpnu narozené hříbě koně Převalského.

Po zdánlivě jen vtipné mezihře však ředitel zahrady Miroslav Bobek, k němuž se umělkyně se svým dotazem obrátila, neváhal ani v nejmenším. Po symbolické poradě s kurátorem bylo v mžiku rozhodnuto: jedno z ikonických zvířat pražské zoo ponese od té chvíle jméno Primula Bohdalová.

Téměř absolutní rekord

Akt se současně odehrál k radosti i pobavení nevídaného davu malých i velkých návštěvníků, kteří svojí účastí na narozeninách podtrhli další úctyhodné číslo. Společně totiž vytvořili druhou největší návštěvu v historii zahrady, když se jich v areálu sešlo 18 300.

K absolutnímu rekordu tak nakonec chybělo zhruba dva a půl tisíce osob.

Primátor a královna

K nejvýznačnějším hostům akce se vedle populární české herečky zařadil také pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Kůň Převalského je erbovním druhem pražské zoo. A zřizovatelem naší zahrady je zase hlavní město Praha. Proto nám záleželo, abychom na akci mohli pozvat opravdu důstojného statutárního zástupce,“ uvedla k účasti primátora tisková mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová. Přítomnost Jiřiny Bohdalové pro změnu souvisela s ústřední dramaturgií oslav, jejímž propojujícím tématem byla kompletní historie zahrady od 30. let minulého století po současnost.

„Mottem jubilea se stalo přání zahradě ze strany prezidentů, králů i královen. A Jiřina Bohdalová je považována za královnu komediálních hereček. Proto jsme ji vybrali k panu Svobodovi do tandemu,“ doplnila Jana Ptačinská.

Dobové účesy a veterán Mercedes

Kromě hostů a zvířat čekala na návštěvníky i řada tematických zajímavostí či atrakcí. Hned od vchodu vedl částí zoo červený koberec, který lemovaly instalované panely, na nichž se prostřednictvím informací a fotografií odvíjel osmdesátiletý vývoj zahrady.

Všichni zaměstnanci zahrady byli navíc oblečeni v dobových historických kostýmech ze třicátých let. Ty si mohli vypůjčit i návštěvníci a nechat se v nich vyfotit před automobilovým veteránem značky Mercedes.

Překvapením pro mnohé se ukázal i kadeřnický salón, ve kterém si pro změnu bylo možné vytvořit stylový retro účes.

„Jednotlivé prvky a doplňky jsme řešili dlouhodobě. Rozhodně to není tak, že bychom jen využili křtu nově narozených zvířat a výroční slavnost organizovali pouze na tomto základě. To, co nám ovšem udělalo radost i bez našeho přičinění, je skutečnost, že oslavy vyšly dokonale a zcela přesně na den volna, což ještě podtrhlo nádherné počasí,“ netajila se spokojeností Jana Ptačinská.

Narozeninové oslavy zoo navíc měly svých vrcholů víc. Jedním z nich byl už během dopoledního programu křest lachtaního mláděte Bertíka.

Zachránce dědy kmotrem

Bertík je vnukem svého legendárního lachtaního dědy Gastona, který z pražské zahrady uplaval při povodních v roce 2002. Z Troje až do Německa!. Následně bohužel při převozu nazpět do Čech vyčerpáním zemřel.

Kmotrem Bertíka se proto, a nejenom symbolicky, stal plukovník Jiří Vávra. Právě jeho skupina se totiž podílela na záchranných operacích při lovení Gastona z vody a alespoň na několik hodin mu dala ještě naději.

„Ani bychom nemohli vybrat jinak, protože celou, zpočátku už skoro beznadějnou operaci, dokázal ještě velmi pozitivně ovlivnit,“ svěřila Deníku Jana Ptačinská.