Oslavy začnou v den výročí v pátek 27. května přeletem britské stíhačky a rekonstrukcí útoku na Heydricha ve známé libeňské zatáčce u Památníku Anthropoid. Následovat bude vzpomínkový akt a slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení i historické vojenské techniky.

Následovat bude až do pátečního večera a po celou sobotu pestrý program v nedalekých Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýnu. Na dvou pódiích se vystřídá několik hudebních produkcí, přednášek a po setmění také dvou filmů včetně premiéry snímku Příběhy vlastenců režiséra Olivera Morgensterna. Po celou dobu bude na místě vojenský tábor s polní kuchyní a spoustou dobových artefaktů. Zakoupit tam bude také možné pamětní bankovku s portréty vykonavatelů spravedlivého útoku Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Bankovka vyšla, stejně jako pamětní medaile, v limitované edici 1942 kusů.

„V nabídce bude i LP s dosud nikdy nevydanými nahrávkami Jiřího Voskovce a Jana Wericha z vysíláni z Ameriky, včetně jejich reakce na atentát, CD se známými melodiemi Jaroslava Ježka s válečnými texty V+W, dobové Lidové noviny z 28. 5. 1942 k poledni a 29. 5. 1942 ráno, trička, knihy…,“ doplnil „ochutnávku“ dobových předmětů místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti). Kompletní program je uvedený na stránce www.anthropoid1942.cz.

„Mám opravdu velkou radost z toho, že je letos 27. květen oficiálním významným dnem České republiky – Dnem národního vzdoru. Naplnila se tak naše radniční iniciativa z minulého roku, kterou jsme vyzvali obě komory parlamentu ČR, aby v tomto smyslu novelizovaly zákon o státních svátcích. Zároveň děkuji všem, kteří podepsali petici za tuto změnu zákona. Jako Češi máme být na co hrdí. Často jsme k sobě kritičtí, možná až příliš. Ale ve své historii máme okamžiky, na které musíme být hrdí,“ řekl k významu připomínaných událostí starosta městské části Ondřej Gros (ODS).

Podle něj je veledůležité připomínat hrdinství nejen známé dvojice parašutistů, ale i stovek Čechů, kteří jim pomohli čin uskutečnit, a tisíců dalších, kteří zaplatili životem nebo zdravím během nacistického teroru reagujícího na atentát. Gros v té souvislosti připomněl několikaleté úsilí Prahy 8, jehož výsledkem bylo odhalení Památníku operace Anthropoid před 13 lety. Přesně rok navíc zdobí Libeň u stanice Vychovatelna velkoplošná malba, upomínající na akci Kubiše a Gabčíka, od studenta architektury Jakuba Marka.

„Věřím, že letos naše společné připomenutí ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky, Vojenským historickým ústavem Praha, Hlavním městem Prahou, Městskou knihovnou v Praze, Muzeem veteránů a Českou tiskovou kanceláří a Českým rozhlasem Radiožurnál bude důležitou ukázkou naší hrdosti, sebevědomí a schopnosti našeho národa úspěšně se postavit tyranii,“ dodal starosta Gros.

Pohnutý rok 1942 se letos připomíná a bude připomínat zdaleka nejen v Praze 8. Přehled akcí z celé země je dostupný na webu www.1942.cz. Národní muzeum ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem navíc připravilo výstavu Nikdy se nevzdáme!, která začne v den výročí. Výstava v širších souvislostech připomene realitu protektorátu i dobu 38 dnů stanného práva mezi 27. květnem a 3. červencem 1942. To vše se zaměřením na osudy konkrétních lidí: od elit, k nimž patřili například Alois Eliáš či Vladislav Vančura, až po běžné odbojáře včetně těch nezletilých. Na tragédii Lidic zase odkáže číslo popisné z lidické školy.