Výstavu před generálním štábem na Vítězném náměstí připravil Vojenský historický ústav (VHÚ). Zmiňuje samotný atentát, události, které mu předcházely, i následné represe a dopady. „Výstava Anthropoid - Němá svědectví nepřipomíná pouze příběhy, ale ukazuje, že i předměty, fotografie a dokumenty jsou památkou na ty nejodvážnější lidi, kteří jsou spojeni s operací Anthropoid," řekl novinářům její spoluautor Zdeněk Špitálník. Na panelech jsou fotografie výsadkářů či míst spojených s atentátem, ale i věci spojené s parašutisty a s domácím odbojem či československou zahraniční armádou.

Heydrich zemřel o týden později na následky infekce

Na Heydricha zaútočili 27. května 1942 v takzvané kobyliské zatáčce vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli do protektorátu vysazeni v rámci operace Anthropoid. Na atentátu se podíleli další parašutisté Adolf Opálka a Josef Valčík.

Heydrich zemřel o týden později na následky infekce. Atentátníci padli společně s dalšími parašutisty po boji v chrámu sv. Cyrila a Metoděje, když jejich úkryt prozradil další z výsadkářů Karel Čurda. Gabčíka dnes slovenský prezident Andrej Kiska povýšil in memoriam na generálmajora.

Výstavu připravil kolektiv autorů s historiky 

Hodinu po poledni bude v Praze na Klárově otevřena další výstava s názvem Anthropoid - 75 let. „Místo jsme si nevybrali náhodou, přes ulici se nachází dům, kde měly byt Marie Kovárníková se svou sestrou. Ty zde přebíraly zprávy o Heydrichově denním programu, které předávaly parašutistům," uvedl Miloš Borovička, mluvčí Československé obce legionářské.

Autoři podle něj chtějí výstavou připomenout nejen hrdinství vojáků, ale především nezištnou pomoc řady domácích spolupracovníků, kteří za to často zaplatili mučením a životy svými i svých blízkých. Výstavu připravil kolektiv autorů s historiky Jaroslavem Čvančarou a Vlastislavem Janíkem.

Výstava bude na Klárově do června 

Výstava bude v češtině a v angličtině, aby oslovila i zahraniční turisty, kteří se o atentátu mohli dozvědět třeba z nových filmů. „Uvádíme tak některé věci na pravou míru a zároveň je chceme navést na další místa v Praze a okolí, která jsou spojené s parašutisty a jejich pomocníky," dodal Borovička. Výstava bude na Klárově do 15. června, pak se přesune na Karlovo náměstí, na kterém se o víkendu 17. a 18. června bude konat vzpomínková akce. V parku například vyroste výcvikový tábor československých parašutistů v Anglii.

Další připomínkové akce výročí spáchání atentátu jsou naplánovány na sobotu. V Libni se uskuteční rekonstrukce atentátu a v Lešanech v rámci zahájení sezony Vojenského technického muzea bude Rota Nazdar předvádět komentované ukázky výcviku či nasazení parašutistů.