Majetek hlavního města. Infografika.Zdroj: RedakceHasičské zbrojnice, služebny policie, část Bulovky či nemocnice na Vinohradech. To je krátký výčet budov, které užívá hlavní město, patří ale státu. Ten má naopak od Prahy pronajatou například budovu Národní galerie za symbolickou jednu korunu.

„Takových případů je celá řada. Stát se chová k Praze jako ke kterémukoliv soukromému subjektu. Žádná provázanost nefunguje,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Podle něj převod majetku brzdí nejrůznější lhůty a termíny na straně státu, ale i záměrná nevstřícnost.

Velké majetkové vypořádání začala připravovat už předchozí magistrátní koalice v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Podle Chabra vznikla dohoda s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o dvou balících výměn nemovitostí, každá v ceně miliardy korun. Jednání však nyní stojí a ÚZSVM dohodu o dvou balících směn nepotvrdil.

Výměna za miliardy

Balíky však neobsahují pozemky v Letňanech, kde chtěl premiér Andrej Babiš (ANO) postavit vládní čtvrť pro deset tisíc úředníků a který se v loňském roce setkal s nevolí primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

I když se na první pohled jedná o rozepři politiků, podle ÚZSVM se jedná i o věcný problém. Stát si kvůli nejistotě ohledně stavby vládní čtvrti drží například prázdný dům v Hybernské ulici či Veleslavínský zámek, aby tam mohl v případě krachu Babišova plánu své úředníky přesunout.

Magistrát v čele s primátorem Hřibem již oslovil vládu dopisem se soupisem majetku, který nabízí, a nyní čeká na reakci. „Praha projevila zájem vykoupit například kurty na Letné LTC, které z poloviny patří Praze. Čekáme nyní na potvrzení kupní smlouvy ze strany ministerstva financí. Sportoviště má hodnotu čtyřiceti milionů. Pokud by ale na ně bylo nahlíženo jako na stavební pozemky v Letenských sadech, jejich cena by mohla být nejméně dvojnásobná,“ uvedl radní Chabr s tím, že stát zvažoval i možnost prodat kurty jako stavební parcely.

Majetek vyměnit chceme, tvrdí stát

ÚZSVM každopádně tvrdí, že jednání probíhají dlouhodobě a má o směnu zájem, dosud však neobdržel usnesení rady a zastupitelstva hlavního města. „Ani jedno nám nebylo dodáno, přestože jsme na to pana radního Chabra dopisem upozorňovali,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. „Co se týče areálu tenisových kurtů na Letné, není pravdivé tvrzení pana radního pro majetek Chabra, že Praha již téměř tři měsíce čeká na potvrzení návrhu kupní smlouvy s ÚZSVM ze strany ministerstva financí. Situace je zcela opačná,“ uvedl Ležatka.

ÚZSVM tak z blokování převodů obviňuje Prahu. „Pan primátor zaslal jakýsi seznam výpůjček nemovitostí. Přičemž v něm byly uvedeny i instituce, které ani nejsou státními institucemi. Dále poskytl seznam znaleckých posudků, u nichž ani nebylo patrné, kterých nemovitostí se týkají,“ tvrdí dále Ležatka s tím, že vyzval primátora k doplnění a jeho reakce dosud nedorazila. Připustil však, že se uvažuje o směně hasičských stanic s označením HS4 Chodov a HS7 Košíře, které jsou však v majetku Prahy. Podle něj jednání probíhají dlouhodobě a stát se směnám majetku nijak nebrání.