České radiokomunikace už znají termín výměny antény žižkovského vysílače. Manévry na jedné z moderních dominant metropole se budou konat šestého a sedmého října.

V pondělí vpodvečer se na tom na poradě za zavřenými dveřmi dohodlo vedení Českých radiokomunikací a městská část Praha 3.

Po dobu operace bude platit přísný zákaz vstupu na náměstí pod vysílačem. Deník o tom informoval jeden z pracovníků radiokomunikací, který si nepřál být jmenován. Na podrobnosti totiž ředitelství vyhlásilo embargo. „Informace novinářům poskytneme hromadně ve čtvrtek,“ sdělil mluvčí společnosti Kamil Chalupa.

Hrozbu znamená nárazový vítr

Mluvčí radnice Prahy 3 Jan Sotona nebyl sdílnější. Na dotaz, kolik strážníků bude v oba dny kvůli dodržování bezpečnostních opatření k dispozici, odpověděl, že pozemek patří radiokomunikacím, a tak ho ohlídá jimi najatá strážní služba.

Výměna antény znamená pro vysílač největší akci od jeho výstavby v roce 1992. Ke špici vzlétne dvourotorový vrtulník ruské výroby Kamov KA-32, jenž je k přenášení těžkých předmětů uzpůsoben.

Nebezpečí pro něj představuje především nárazový vítr. V případě nebezpečí by stroj musel část antény odhodit. Vrtulník bude s převáženým zařízením vzlétat a přistávat na stanovišti, které bude v bezpečné vzdálenosti od městské zástavby. Celkem se předpokládá pět až šest přeletů. Podle Marie Faianové bude starý anténní nástavec ekologicky zlikvidován dodavatelem anténního systému.