Cestující na trase Praha – Kladno – Rakovník a zpět čekají od středy po více než půl roce stejné potíže jako vloni v létě. Pokračující stavba tunelového komplexu Blanka totiž opět omezí část kolejové trati v Dejvicích. Tentokrát na více než měsíc, provoz bude omezen do 15. března. Pražský deník o tom jako první informoval na konci ledna.

Vlaky budou opět končit v provizorní zastávce Gymnazijní, která byla zřízena loni pro stejnou výluku. Letos však pojedou o něco plynuleji, protože nebude probíhat souběžná výluka v Jenči. Cestující pak budou moci stejně jako v loňském roce využít jízdenku Českých drah k další dopravě z blízké stanice trasy metra A Dejvická.

Staví nový most

„Výluku na této trati si vyžádaly pokračující práce na výstavbě nového přemostění Buštěhradské dráhy ve Svatovítské ulici,“ řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

To, že je omezení provozu nevyhnutelné potvrdil také mluvčí společnosti Metrostav, která Blanku staví, František Polák. „Zatímco loni jsme zakládali východní část nového mostu, nyní půjde o zakládání západní části přemostění. Zároveň budou přeloženy inženýrské sítě, náročná bude zejména překládka kanalizace s profilem jeden metr. Vedle toho budou pokračovat v této lokalitě práce na stavbách patřících do tunelového komplexu Blanka. Chceme si udržet mírný předstih výstavby a dodržet termín zprovoznění koncem roku 2012,“ podotkl Polák.

Rychlíky linky R5 z Rakovníka a osobní vlaky linky S5 od Kladna budou končit a začínat na zastávce Gymnazijní. Navíc je doplní z Kladna čtyři spoje, které odbočí v Hostivici z dejvické tratě a pojedou po alternativní trase přes Zličín na severní nástupiště smíchovského nádraží.

Opět budou platit zmírňující tarifní opatření pro cestující, kteří používají jízdní doklady Českých drah na trati z Kladna do stanice Praha Masarykovo nádraží nebo Praha-Bubny. „Těmto cestujícím umožníme příslušný den cestovat vybranými linkami tramvají a metra tak, aby se bez problémů dostali do cíle své cesty. Držitelům In-karty bude pro cestu městskou dopravou vydán na vybraných nádražích náhradní jízdní doklad,“ vysvětlil Pavel Procházka, pověřený řízením organizace Ropid.

Pro cestující budou samozřejmě zajištěny informace o výluce jak ve vlacích, tak v metru, a to formou hlášení a informačních vývěsek. Vyznačeny budou i přístupové cesty k provizorní zastávce Gymnazijní.

„Právě z Gymnazijní lze dál pokračovat do centra buď metrem, nebo tramvajemi,“ upozornil Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid. Informace o výluce a souvisejících dopravních opatřeních jsou k dispozici i na webových stránkách Českých drah - www.cd.cz , Ropidu - www.ropid.cz či pražského dopravního podniku www.dpp.cz.

Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala slibuje menší potíže, než vloni. „I když si ještě většina cestujících zřejmě výluku pamatuje, opět bude připravena informační kampaň, aby nikdo neměl potíže najít cestu k MHD,“ dodal. Samotná provizorní zastávka Gymnazijní je už připravena.