Právě letní měsíce vybízejí k tomu prohlédnout si metropoli trochu z výšky. Již několik institucí zpřístupnilo své střechy návštěvníkům. Užít si mohou nejen výhled. Na střechách se konají koncerty, pikniky, ale i divadelní představení.

close Pražské střechy. Kam za výhledem? Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in „Vyhlídková terasa návštěvníkům nabízí neomezený pohled do okolí Památníku, neboť je otevřená, nezastřešená a je zde pouze zábradlí. Z vyhlídky si lze prohlédnout sochu Jana Žižky, Karlín, Žižkov, Petřín, Hradčany, Národní muzeum, Letenské sady, Masarykovo nádraží, Florenc a další,“ láká návštěvníky Barbora Kulihová, z Národního památníku na Vítkově.

Po rekonstrukci otevřelo loni v létě svou střechu Národní zemědělské muzeum (NZM) na Letné, na zelenou střešní zahradu můžete vystoupat po schodech i vyjet výtahem. „Nabízí jedinečný výhled na Prahu, piknikový trávník, kde se můžete projít bosky, květinovou výstavu. Máme tu i včelí úly a také prostor pro panelovou expozici. Aktuálně je k vidění výstava Czech Nature Photo,“ popisuje Lenka Martinková z NZM. Ze střechy uvidíte pražské dominanty, jako je Hrad, Petřín, Staré Město i Žižkov. Děti se zabaví pozorováním vlaků vyjíždějících z tunelu u hlavního nádraží.

Páternosterem na střechu Lucerny

Od konce srpna se bude pravidelně otevírat střecha paláce Lucerny. Na její členité ploše točil své první filmy Miloš Havel a nyní se na ni vracejí filmaři i návštěvníci. Kavárník Ondřej Kobza ji pokryl dřevěnými palubkami a opravil bezpečnostní zábradlí. Pořádá na ní bytové přednášky, ale i koncerty za svítání nebo cvičení jógy za doprovodu Bachovy hudby v podání violoncella.

Známý pražský kavárník má v plánu i vybudování komunitní zahrady. „Je tu skvělý třistašedesátistupňový výhled na celou Prahu. Od 28. srpna otevřeme střechu na dva týdny v kuse, poté už by měla být přístupná pravidelně každou neděli,“ říká Kobza a dodává, že pro mnohé je zábavná již cesta nahoru, kromě schodů můžou totiž použít i páternoster.

Pohled do širého okolí si můžete v Praze vychutnávat také ve společnosti dobrého jídla a pití. Střecha hotelu U Prince patří dlouhodobě mezi nejznámější pražské střešní podniky. Úchvatný výhled na Staroměstské náměstí o čtyři patra níž udělal dojem i na zahraniční cestovatele, kteří jej zařadili mezi 15 nejlepších střešních restaurací na světě. Pokud se do restaurace budete chtít podívat, budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, vyhlášená kuchyně a věžičky Starého Města všude okolo ale nabízí nevšední zážitky.

Party i divadlo pod širým nebem

Pohled ze střech Malé Strany ve spojení se špičkovou kuchyní láká pražské i zahraniční gurmány do restaurace Coda na střeše hotelu Aria a na nedalekou Terasu U Zlaté studně. Zajímavý výhled nabízí i terasa Tančícího domu, na kterou se dostanete návštěvou restaurace nebo galerie. V centru města si můžete vychutnat také pivo a speciality z grilu na sluneční terase T-anker na střeše obchodního domu Kotva, kam se vešel i dětský koutek.

Na střechy se zaměřuje také Prague Rooftop Festival, jehož pořadatelka organizuje večírky s DJs a občerstvením třeba na střeše hotelu Intercontinental na Vltavském nábřeží nebo v hotelu Novotel na Václavském náměstí. V létě si můžete vychutnat také divadelní představení na střeše vysočanského obchodního domu Harfa, během srpna se tu odehraje 22. představení pod širým nebem.