Solil na tiskové konferenci řekl, že Praha 1 navrhne hlavnímu městu vyhlášku, která na Starém Městě omezí otevírací hodiny podniků do 22:00. Důvodem jsou hluční hosté, na které si dlouhodobě stěžují tamní obyvatelé.

Kvůli potížím s hlukem, který způsobují především mladí lidé přesouvající se ve větších skupinách mezi jednotlivými podniky, sepsali obyvatelé Starého Města petici. Podepsalo ji 330 obyvatel.

Podle Solila Praha 1 proto na tento rok připravila několik opatření. Problémovým podnikům nechce povolovat předzahrádky, rozšíří také kamerový systém například o zvukové senzory. A připravit chce vyhlášku, která by stanovila otevírací dobu podniků na Starém Městě, podle Solila do 22 hodin. Solil se odvolává na nálezy Ústavního soudu, který prý takový postup povolil.

Šikana?

Právě vyhláška se ale stala předmětem kritiky. Předseda opoziční ODS Filip Humplík ji označil za diskriminační a šikanující. Provozovny, na které si lidé opakovaně stěžují, musí podle něj radnice pravidelněkontrolovat.

„Není možné omezovat provozovatele plošně vyhlášením‚policejní hodiny', protože městská část buď dostatečně nevymáhá své pravomoci, nebo část živnostníků není ochotna akceptovat nastavená pravidla," poznamenal.

Humplík dodal, že na území Prahy 1 je registrováno 1400 až 1500 restaurací a barů. V roce 2013 podle něj na ně živnostenský odbor obdržel pouze 21 stížností, některé z nich byly opakované jako v případech podniků Chapeau Rouge v Rytířské ulici, Vysmátý zajíc nebo Propaganda v Michalské, Pub Crawl v Dlouhé, KU bar v Rytířské nebo Maxim bar v Melantrichově.

„Z informací z živnostenského odboru jasněvyplývá, že původcem hluku nejsou samotné restaurace, ale hluk na ulicích," dodal Humplík.

Život v centru má své klady i zápory

Radnice by podle něj měla omezovat hluk a zároveň postihovat provozovny, které nedodržují vyhlášky. „Na druhé straně by veřejnost měla pochopit, že život v samotném centru města přináší mnoho výhod a je vyvažován komplikacemi v podobě nadměrné turistické zátěže," poznamenal Humplík.

Mluvčí Veronika Blažková zdůraznila, že městská část zatím žádné rozhodnutí nepřijala. Praha 1 podle ní navrhuje, aby v některých rezidenčních místech existovala zvláštní pravidla, tedy i třeba omezení otevírací doby. „Jestli to bude do 22 hodin, 23 hodin nebo do půlnoci, o tom by se teprve jednalo," dodala s tím, že by nešlo o plošné omezení, ale o konkrétní problémová místa.

Zdůraznila také, že pravidelné kontroly se konají, a to jak od policie, tak i od živnostenského odboru.

Centrum mrtvou zónou

Podobně jako ODS se na svém facebookovém profilu vyjádřil i Hudeček. „Obyvatelé centra to mnohdy asi nemají jednoduché, ale ani oni, myslím, nestojí o mrtvou zónu, odkud v deset hodin večer zmizí veškerý život," napsal. Do centra podle něj jistý ruch velkoměsta patří a uvítal by spíše důslednější dodržování stávajících pravidel nežpolicejní hodinu zavánějící návratem k socialismu.

Podle opoziční zastupitelky Kateřiny Klasnové (VV) iniciátoři petice navrhovali mezi jinými opatřeními vyhlášku, která by omezila otevírací dobu pouze u problémových zařízení do 24:00. Klasnová podotkla, že otevírací doba by se mohla omezit až poté, co by podnik dostal opakovaněpokutu nebo výstrahu.