První ročník projektu City Nature Challenge odstartoval v roce 2016 a zúčastnilo se jej Los Angeles a San Francisco. Následující rok se počet měst v USA rozrostl na 16 a své fotografie a pozorování přírody sdílelo více než čtyři tisíce účastníků. Letos své snímky z městské přírody mají možnost poslat miliony lidí z 68 měst po celém světě.

„S myšlenkou zapojit do City Nature Challenge tentokrát i Prahu přišlo Národní muzeum, které si celou akci v Praze vzalo na starosti. My se jej v jeho úsilí rozhodli podpořit. Vždyť právě k pražské přírodě máme při své práci nejblíže,“ vysvětlila mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Odčerpávání kejdy z rybníka. Ilustrační foto.
Do rybníka v Písnici vytekla kejda. Pocházela z bioplynové stanice

Pokud chcete zahraničním soupeřům ukázat bohatství naší pražské přírody, stačí, když si nainstaluje mobilní aplikaci iNaturlist. Můžete se ale zaregistrovat i na webových stránkách projektu, kam budete moci nahrávat fotky z fotoaparátu.

Pak už stačí rovnou vyrazit na toulky pražskými lesy, parky i zahradami a objevovat a dokumentovat život kolem nás. Na fotografiích můžete zachytit rostliny, houby a samozřejmě živočichy, a to jak zvířata volně žijící, tak ta v zoologických zahradách a domácích chovech.

Klíště.
Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři