Celní správa se nachází v závěrečné fázi výcviku psů, kteří mají objevovat pozitivní osoby na koronavir. Vršovický domov důchodců byl pro zkoušení metody zvolen na základě žádosti hygienické stanice. Tu vyřizovalo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP) v Praze 10.

„Jde o první sociální organizaci, v níž se tato metoda zkouší. Aktivita centra mě velmi těší jsem rád, že jsme se mohli zapojit do výcviku psích profesionálů a pomoci k rozvoji nové testovací metody,“ říká radní pro sociální oblast, zdravotnictví a bezpečnost v Praze 10 Michal Kočí (Piráti).

Vybraní zaměstnanci a klienti domova podstoupili ráno pravidelné testování PCR metodou. Odpoledne pak dorazili čtyřnozí celníci, kteří dostali vzorky sterilní gázy otřené do pokožky a roušky podrobené několikaminutovému dýchání.

Vizuál pražské kampaně k očkování.
VIDEO: Začít žít jako dříve. Město rozjelo vlastní infokampaň k očkování

„Během deseti vteřin rozpoznali, zda je přítomný virus,“ popisuje Eva Lexová, pověřená řízením CSOP. Návštěva Celní správy byla pro seniory, kteří mají už téměř rok velmi omezené možnosti sociálních kontaktů, zároveň vítaným zpestřením. „Samotnou metodu by všichni upřednostnili před současným, ne vždy příjemným stěrem z nosu,“ usmívá se Lexová.

Kynologie celní správy rozhodla o rozšíření aktivit psů o vyhledávání covidu-19 už loni. V současné době je výcvik v závěrečné fázi a připravuje se ostrá zkouška na Letišti Václava Havla.

Zúčastnit se jí mají Irmina, Gismo, Kuky, Kesy, Blacky a Api – šestice psů, kteří budou po složení závěrečné zkoušky nasazeni přímo do terénu. Jejich výcvik měl na starost Petr Müller, ředitel odboru dohledu Generálního ředitelství cel.