Někteří byli uvolnění, jiní měli strnulé výrazy a tvářili se velmi vážně. Podle toho také vypadala atmosféra v budově Albatrosu, kde jednala pražská ODS do pozdních večerních hodin o dalším postupu při vyjednávání o koalici na magistrátu.

Ve hře i nadále zůstávají všechny tři strany, kromě občanských demokratů tedy vítězná TOP 09 a ČSSD.

Stížnost na komunální volby

Jisté je zřejmě to, že dohoda o spolupráci nebude podepsána v nejbližších dvou týdnech. Ve hře jsou totiž stále také Věci veřejné a koalice Strany zelených se SNK Evropských demokratů. Ty podaly stížnost na komunální volby v hlavním městě k soudu, který vynese verdikt do dvaceti dnů. SZ se SNK ED i VV totiž dostaly přes pět procent voličských hlasů, což by jim před čtyřmi lety zajistilo mandát v zastupitelstvu, při rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů to ale nestačilo ani na křeslo. A argumentů je více.

Podobných stížností na volby se v metropoli objevilo přibližně tucet, například v Praze 13 už kvůli tomu zrušili ustavující zastupitelstvo, kde mělo být zvoleno nové vedení městské části, a budou čekat na rozhodnutí soudu.

Proto zatím ani magistrátní vyjednávání nejsou u konce. „Dokud soud nerozhodne o stížnosti na volby, nelze žádnou koalici uzavírat,“ potvrdil lídr ODS a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda a shodují se na tom i další politici.

„Nebylo by to rozumné. Situace se po rozhodnutí soudu může zásadně změnit,“ navázala Aleksandra Udženija, jedna z možných budoucích radních hlavního města za ODS. Jako radní působí v Praze 2, kde už strany koalici uzavřely. „U nás byla situace jiná, nikdo zde žádnou stížnost na volby nepodal, ale také jsme čekali s podpisem do termínu, kdy se tak mohlo stát,“ dodala Udženija.

Vakuum na radnici

Pro Pražany to zatím znamená, že město i nadále povede primátor Pavel Bém (ODS), který pravděpodobně do rozhodnutí soudu také nebude svolávat ustavující zastupitelstvo.

V metropoli tak nastal stav vakua. V úterý například nezasedá ani rada hlavního města. To je na jednu stranu dobře, odstupující vedení tak nebude dělat rozhodnutí, pro které už de facto ztrácí mandát. Na druhou stranu by bylo potřeba nové vedení, aby například pracovalo na přípravě návrhu rozpočtu na příští rok a zároveň jednalo o dalších strategických investicích, které s rozpočtem souvisí.

Dohodu o koalici v Praze ale před verdiktem soudu neočekává ani lídr sociálních demokratů Jiří Dienstbier a stejného názoru je i TOP 09. Faktem je, že městský soud má zmíněných dvacet dnů na to, aby rozhodl, jenže i poté mohou nastat další průtahy. Strany, které podávaly stížnost, se obklopily špičkovými právníky a v případě neúspěchu pravděpodobně nebudou váhat podat stížnost až k Ústavnímu soudu.
Pokud bude výsledek voleb uznán, jeví se stále jako nejpravděpodobnější koalice TOP 09 s ODS nebo ODS a ČSSD, méně pravděpodobnější je pak spolupráce TOP 09 a ČSSD.

V prvním případě už padl návrh, že by TOP 09 obsadila v radě šest křesel a ODS pět, přičemž TOP 09 by měla místo primátora a občanští demokraté pak prvního náměstka. Lídr ODS Bohuslav Svoboda, který by se pak pravděpodobně stal prvním náměstkem, už má také seznam všech pěti lidí, kteří by za stranu zasedli v radě. Neměl by zde být ani jeden ze stávajících radních, ale jen nové tváře, to byla také původní Svobodova podmínka.