Stále slyšíte v ulicích centra Prahy hlučné Italy, kteří o sobě vždy dají ve skupinách vědět? Neutichají snad jejich hlasy a nestřídá je ruština a polština?

Je to dost dobře možné. Italské skupinky jsou často nepřehlédnutelné, nicméně éra turistů ze západu a jihu je pravděpodobně na mnoho let u konce. Střídají je naši severní a východní sousedé.

Hned po německých občanech totiž Prahu navštívilo nejvíce Rusů a pak Poláků, hodně je také Slováků. Naopak ubývá Britů.

Praha, přesněji pražský magistrát nicméně hlásí spokojenost. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se výrazně zvýšil počet hostů hlavního města i jejich přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních oproti loňsku. Vyplynulo to ze zprávy Českého statistického ú­řadu.

Na jedné straně jsou sice pozitivní čísla, na té druhé však není až tolik důvodů k radosti. Alespoň to tvrdí Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

„V posledních mnoha letech figurovali co do počtu turistů u nás na prvních místech Němci, Britové a Italové. Kromě Němců už ale Britové a Italové tyto pozice vyklízejí a nahradili je zde Rusové a Poláci. Na jednu stranu je dobré, že roste počet turistů, ale je potřeba se na to dívat v souvislostech. Není to příliš pozitivní vlna z hlediska ekonomického, protože Britové a Italové byli movitější a utráceli určitě více, než polští či slovenští turisté,“ chladí radost nad rostoucím počtem turistů.

Praha je spojována nejen s kapsáři

Podle něj je největším problémem, že většina turistů ze západu již Prahu a její památky viděla a nejsou dostatečně motivováni, aby přijeli znovu. I nadále je Praha podle Okamury také spojována s kapsáři, nepoctivými taxikáři a klamavými směnárnami.

„Vlna turistů z východu ještě bude určitě stoupat, ale je otázka, zdali i oni budou chtít přijet znovu. Problém opakovaného návratu turistů je u nás dlouhodobý,“ konstatoval s tím, že je potřeba, aby byly více atraktivní a dostupné také ostatní regiony ČR.

Vedení hlavního města je nicméně s rostoucími čísly letošního roku spokojené. „Pro Prahu je to dobrá zpráva. Myslím si, že významný podíl na tom má i kampaň hlavního města v oblasti cestovního ruchu, která je zaměřená právě na podporu příjezdového turismu,“ konstatoval radní hlavního města pro cestovní ruch Lukáš Kaucký (ČSSD).

„Pro letošní rok bylo na akce, které mají výrazně posílit zájem turistů o návštěvu Prahy, vyčleněno o 19 milionů korun více než vloni. Celková částka činila 37 milionů. Většina těchto akcí již proběhla a měla jasně pozitivní dopad,“ navázal předseda výboru pro oblast zahraničních vztahů a cestovního ruchu Jan Kalousek.

V Praze přespalo proti minulému roku o 17,3 % více turistů. Také pokud jde o příjezd turistů, může se Praha ve druhém čtvrtletí pochlubit stejně jako u přenocování největším nárůstem, a sice o 13,7 % (ve Středočeském kraji to bylo o 9,7 procenta).

Nejvíce zahraničních hostů podle státní příslušnosti přicestovalo do ČR již tradičně z Německa (395 tisíc), což bylo o 9,4 % více než vloni.

Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili hosté z Ruska (158 tisíc) s meziročním zvýšením příjezdů o 50,9 %. Významně vrostl počet hostů z Francie (o 21,0 %) a Španělska (o 20,1 %), naopak z Velké Británie přijelo méně lidí (o 5,9 %).

Faktem je, že uplynulé roky byly slabší, a tak nelze čísla přeceňovat.

„Už deset let volám po tom, aby se změnily tři zásadní věci. Zvýšit tresty za pouliční kriminalitu, prosadit zákon o taxislužbě. Třetí věcí jsou klamavé směnárny, v současné době jsem o tomto problému jednal s lidmi z České národní banky a tady by snad mohla nastat nějaká pozitivní změna,“ pokračoval Okamura.

Praha na předních příčkách

Aby nebylo statistik ještě dost, agentura CzechTourism včera vydala statistiky návštěvnosti turistických cílů České republiky za rok 2010. Praha v tomto ohledu v podstatě nemá konkurenci a ve všech oblastech figuruje na předních příčkách s výjimkou přírodních památek.

I na tom je dobře doložitelný obří potenciál hlavního města a menší konkurenceschopnost ostatních regionů. Není to samozřejmě pravidlo, ale většinou je to tak. Problém je například v dopravě z Prahy do dalších míst ČR. „Mnoho turistů například kromě metropole navštíví následně ještě Český Krumlov v Jihočeském kraji. Jenže podmínky, za nichž se mnohdy cizinci přepravují, nepovažuji za kvalitní, ať už se jedná o vlaky nebo autobusy, a pak není divu, že hodně lidí zůstává raději v Praze,“ řekl k tomu Martin Suchánek z Prahy, který projel většinu států Evropy.

Drtivě nejoblíbenějším místem k návštěvě zůstává Pražský hrad, kam vloni zavítalo přes pět a půl milionu turistů, následuje Zoo Praha, která se ještě dostává přes milion návštěvníků, třetí je Aquapark Praha v Čestlicích a pětku uzavírají čtvrté Židovské muzeum v Praze a Národní muzeum.

„Pražský hrad navštívilo v roce 2010 celkem 5 670 000 návštěvníků. Vstupenku do objektů Pražského hradu, které má ve správě Správa Pražského hradu (SPH), si zakoupilo v roce 2010 celkem 1 120 137 návštěvníků,“ potvrdil na závěr Václav Hradecký, ředitel sekretariátu SPH.

TOP 5 cílů za zábavou
1. AquaPalace Praha, Čestlice 805 500 návštěvníků
2. Centrum Babylon Liberec 475 600
3. Svět miniatur, Sklep strašidel a Slezskoostravský hrad 378 900
4. Bludiště na Petříně 263 000
5. Dinopark Plzeň 211 000

Poznámka: Statistiky, které zpracovala agentura CzechTourism, uvádějí počty návštěvníků za rok 2010. U Pražského hradu první číslo znázorňuje celkový počet návštěvníků dle údajů Správy Pražského hradu. Agentura počítala jen platící turisty.

TOP 5 tech. památek
1. Petřínská rozhledna 354 400
2. Pivovar Plzeňský Prazdroj 226 700
3. Hornické muzeum v Příbrami 120 300
4. České muzeum stříbra, Kutná Hora 105 700
5. Škoda auto muzeum Mladá Boleslav 103 400

TOP 5 muzeí a galerií
1. Židovské muzeum v Praze 562 600
2. Národní muzeum, Praha 554 200
3. Národní galerie v Praze 420 900
4. Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze 187 200
5. Muzeum města Brna 131 400

TOP 5 hradů a zámků
1. Pražský hrad 5 670 000 (1 120 100 platících)
2. zámek Lednice 325 400
3. hrad a zámek Český Krumlov 292 700
4. zámek Hluboká nad Vltavou 236 100
5. Zámek a arboretum Průhonice 230 000

TOP 5 zoo
1. Zoo Praha 1 185 300
2. Zoo Plzeň 460 800
3. Zoo Dvůr Králové 454 500
4. Zoo Zlín (Lešná) 442 500
5 Zoo Olomouc 368 500