Na nejbližší vycházce Prahy Neznámé se přenesete do doby, kdy byl Žižkov samostatným městem. Dvouhodinová vycházka vznikla v prosinci loňského roku.

Účastníci se na ní přesunou do dob Rakouska-Uherska. V té době Žižkov téměř padesát let samostatným městem. Návštěvníci si projdou příběhy slavných žižkovských kriminálních případů, které se odehrály na přelomu 19. a 20. století.

Při zatčení krále galerky zahynul pražský policejní inspektor 

Jedním z příběhů je případ krále pražské galerky Jindřicha Bočka, zloděje, který našel zálibu v krádežích už v raném mládí. Na začátku své lupičské kariéry kradl drůbež a drobné předměty.

Postupem času se ale vypracoval až na vykrádání klenotnictví a bytů. Dokonce i za bílého dne. Jednu dobu působil také ve Švýcarsku. Při jeho zatčení v roce 1909 přišel o život pražský policejní inspektor František Pětiletý. Vážně zranění byli ještě další jeho dva kolegové i samotný Jindřich Boček.

Událost byla dlouhou dobu probírána v tisku

Za zmínku stojí také případ zadluženého dělníka Augustina Zimmermana, který zavraždil své děti a následně spáchal sebevraždu. Událost, která se odehrála ještě v době, kdy budoucí Svobodná republika Žižkov dosud nesla název Vinohrady, byla ještě dlouhou dobu poté probírána v tehdejším tisku. Mezi dalšími plánovanými zastávkami je také policejní komisařství nebo bývalý okresní soud.

Žižkov bylo hrdým městem

Přestože, možná neprávem, byl Žižkov považován za dělnickou čtvrt pro chudší vrstvy, místní obyvatelé, neboli Žižkováci, byli vždy na svůj původ hrdí. Nazývali ji dokonce Republikou Žižkov. Dnes na tomto území žije téměř šedesát tisíc obyvatel.

Městská část, která je plná úzkých tajemných uliček, dvorků, pavlačí a činžovních domů, dýchala životem především na veřejných prostranstvích. Díky tomu se také vytvářela nevšední společenství lidí.

V Žižkově byla zavedena tramvajová síť 

Však také v druhé polovině devatenáctého století prošel Žižkov značným rozvojem území a mohutnou výstavbou. Na Žižkov, jako jedno z prvních míst, byla také zavedena tramvajová síť.

Tato bohémská část Prahy je plná kaváren a barů, údajně zde také najdete největší počet hostinců na obyvatele na světě. Noční život se jeví zkrátka jako pravidlo.

Žižkovu a Libni, raději se vyhni 

I proto se také stal Žižkov a události, které se tam odehrály, námětem pro mnoho knih a následně filmových scénářů. Uzdu své fantazii tu upustil například proletářský spisovatel Franta Bauer nebo Jaroslav Hašek, autor nejpřekládanější české knihy o osudech vojáka Švejka.

Neslavným znakem Žižkova byla také skrytá nebezpečí, která tu hrozila lidem neznalým místní prostředí. I o tom vypovídal známý slogan: Žižkovu a Libni, raději se vyhni.

Po stopách zločinu na Žižkověkomentovaná vycházka se uskuteční v neděli 31. ledna
sraz účastníků bude na tramvajové zastávce Radhošťská
délka vycházky jsou 2 hodiny, terén není vhodný pro vozíčkáře i kočárky a děti do 15 let
provází Marek Melša
účastníci vycházky si projdou místa, na kterých se odehrály slavné žižkovské zločiny, ještě za času Rakouska-Uherska, tedy v době, kdy byl Žižkov ještě samostatným městem; zastávek bude celkem šest; konec vycházky u dominanty sochy Jana Žižky z Trocnova

Praha Neznámáje projekt Petra Rysky, který jej založil v roce 2013, v rámci jím organizovaných komentovaných procházek se tak zájemci vydávají za zajímavostmi metropole neznámá zákoutí metropole představuje na webu www.prahaneznama.cz facebookový profil Prahy Neznámé sleduje přes 87 tisíc fanoušků
close  Petr Ryska: Praha Neznámá info Zdroj: GRADA zoom_in  

close Historie kriminality na Žižkově. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Poznejte místa posledního odpočinku obětí nacismu a komunistického režimu