Zástupci Prahy navrhli zakotvit metropoli jako jeden obvod novelou volebního zákona do zastupitelstev obcí, kterým se nyní hlavní město řídí. Podle nich jde o vhodnější způsob, než který navrhla skupina poslanců.

Zástupce ministerstva vnitra Václav Henych připomněl, že tento úřad dal k oběma normám neutrální stanovisko. „Jde o politické rozhodnutí," uvedl.

Revoluční návrh

Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) označil poslanecký návrh, za nímž stojí zejména pražští sociální demokraté, za revoluci. Přinesl by ale podle něho určitou přehlednost. Nyní totiž Pražané dostávají jeden velký volební lístek, na němž jsou všechna uskupení a jejich kandidáti. V krajských volbách má každá kandidující strana samostatný volební lístek.

Pro poslanecký návrh nakonec hlasovali jen přítomní sociální demokraté. Už dříve ji odmítl výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Pražskou předlohu podpořili všichni členové právního výboru, kteří se zasedání účastnili.

Zákon v současnosti umožňuje pražským zastupitelům vytvořit více volebních obvodů tak, aby se v každém volilo nejméně devět členů zastupitelského sboru. Podle představitelů hlavního města to může zásadně ovlivnit proporcionalitu volebního výsledku.