Sál kulturního domu byl zaplněn, lidé stáli fronty i na chodbu. Za městskou část dorazili starosta Ondřej Gros (ODS), místostarosta Jiří Vítek (Patrioti), radní pro dopravu Tomáš Slabihoudek (TOP 09), senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) i někteří opoziční zastupitelé. Urbanistické plány představoval architekt Igor Kovačevič ze studia MOBA, které vybral IPR Praha ve veřejné soutěži.

Nová studie po participaci s Prahou 8 i jejími občany se „snaží vhodně balancovat potřeby místních obyvatel s ohledem na ostatní obyvatele a potřeby Prahy jako celku. Studie zcela počítá se zachováním původního charakteru sídliště, eventuální nové stavby situuje převážně k ulicím Střelničná a Ďáblická a citlivě tak pracuje s koncepcí architekta Viktora Tučka a vhodně ji doplňuje.“

Druhé nejkrásnější sídliště v Evropě

Podle reportéra serveru Blesk.cz jedna z obyvatelek v pondělí zmínila právě Tučkovu práci, který vytvořil podle ní druhé nejkrásnější sídliště v Evropě. Unikátní prostor, kde není dům na domě a nechybí zde veřejné prostranství či školy, hřiště a parky, oceňují také odborníci.

„Ďáblické sídliště má své nesporné kvality, které je potřeba chránit. Za padesát let své existence se ovšem změnily potřeby města i věková a sociální struktura jeho obyvatel. Věřím, že při zachování komunikace s místními obyvateli se podaří vytvořit podmínky pro vznik vysoce kvalitní a hlavně živé části města, která bude ukázkovým příkladem pro další sídliště,“ uvedl v tiskové zprávě primátorův náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Čtrnáctipatrové věžáky nebudou

Projekt je rozdělen na dvě části - stabilizovanou a transformační. První podle IPR Praha příliš nezasahuje do původního konceptu v centrální části. Navrhuje například doplnit zahrádky a předzahrádky, pracovat se zasakováním dešťové vody a doplnit pěšiny a chodníky.

Podle druhé části mají vzniknout okolo ulic Střelničné a Ďáblické a v okolí na severu území nové budovy. Architekti ustoupili od původního – ostře kritizovaného – plánu na čtrnáctipatrové mrakodrapy a doporučují výstavbu domů s maximálně šesti podlažími. Navržené stavby mají přinést Sídlišti Ďáblice nové administrativní prostory a místním tedy mohou nabídnout pracovní příležitosti. „Dále jsou v lokalitě navrženy hybridní parkovací domy s obchody nebo třeba kavárnami,“ dodávají magistrátní plánovači.

Praha 8 chce zabránit zahušťování

„Komunikace s místními obyvateli a jejich zapojení do plánovacího procesu je stěžejní součástí zpracování územní studie. Očekáváme, že připomínky pomohou návrh studie dále vylepšit a lépe přizpůsobit jejich podnětům,“ uvedl Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. Radní Hlaváček, který institutu šéfoval v minulosti, upozornil, že jde o vizi rozvoje Ďáblic do roku 2060. Hlavní město na svých pozemcích nutně stavět nemusí.

„Naše priorita je zabránit zahušťování sídlišť a budeme nadále chránit zájmy našich sousedů, které dost zřetelně zazněly na diskuzi,“ prezentoval stanovisko Prahy 8 na facebookové stránce předseda komise pro dopravu městské části Martin Jedlička (TOP 09) a dodal, že se nepracovalo s požadavkem radnice přesunout příměstskou autobusovou dopravu z Ládví na Letňany.

Atmosféra byla v pondělí večer podle Blesk.cz každopádně velmi napjatá. Vystoupení jednotlivých řečníků narušovaly výkřiky z davu: „Jděte domů! Vy tu nebydlíte! Nelžete!“. Až do 10. dubna poběží připomínkovací období, ve kterém bude moci kdokoliv podat podnět či připomínku k návrhu. Souběžně chystá IPR Praha jednání s investory, politiky, občanskými spolky i se společenstvími vlastníků a bytovými družstvy. Podaří se najít konsenzus?