Stuchlík, kterého vybral jako široké veřejnosti neznámého podnikatele šéf Andrej Babiš, měl na billboardech heslo,  kde Babiš tvrdil: "Petr Prahu fakt nakopne." Jenže teď se na internetu objevují koláže, v nichž si lidé z propadáku ANO utahují. "Praha Stuchlíka fakt nakopla," parafrázují předvolební slogan a někteří dodávají, že by to samé nejraději udělal sám premiér.

Jeden obrázek zase z Babiše udělal psychiatra Chocholouška z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, kde střílí na neschopné zaměstnance ústavu pancéřovou pěstí a herci Svěrák a Smoljak mu pomáhají. "Stuchlíku, ty prožrané večeře tě budou mrzet!" křičí Babiš alias Chocholoušek. Tento vtip naráží na prodraženou kampaň vládního hnutí a na Sousedské večeře, kde se Stuchlík (někde i s Babišem) snažili zlákat pražské voliče a nabízeli guláš či pivo zdarma.

Celkově šlo z centrální pokladny ANO na kampaň v metropoli podle Babiše šedesát milionů korun. Ale hovoří se až o 100 milionech, to by pak jeden hlas stál tým ANO zhruba 15 korun.

Podobný výprask schytal koaliční partner, ČSSD se poprvé od roku 1990 nebude účastnit zastupitelstva. Kandidát na premiéra Jakub Landovský v sobotu z Lidového domu potichu odešel, aby nemusel dlouze vysvětlovat příčiny porážky.

MHD zdarma nezebrala

Sociální demokracie přitom slibovala Pražanům MHD zdarma a na plakátech se její kandidáti tvářili, že nic není problém s heslem Jasně! - kampaň vynesla necelých 730 tisíc voličských hlasů, což vyšlo ČSSD na nějakých třináct korun za jeden. Přitom Piráti, pokud by jejich desetimilionové náklady byly pravdivé, "utratili" za hlas jen dvě koruny.

Ačkoliv preferenční hlasy nejsou při tzv. panašování v komunálních volbách tak vypovídající jako při kroužkování v těch sněmovních, přece jen mohou výsledné počty trochu napovědět o oblíbenosti jednotlivých kandidátů.

Nejvyšší číslo zaznamenal lídr hnutí Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský - 80 552. Druhá je s 79 006 hlasy právnička Hana Marvanová (STAN), která je přitom na kandidátce Spojených sil pro Prahu na druhém místě za Jiřím Pospíšilem, předseda TOP 09 dostal 77 850 hlasů. Lídr vítězné ODS měl 77 434 křížků a možný budoucí primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zaostal o více než dva tisíce.

Zelený debakl

Stuchlíka v ANO předběhl Ivan Pilný i původní jednička kandidátky Patrik Nacher. Landovský v souladu s oranžovým debaklem posbíral jen 15 854 preferenčních hlasů. O skoro dva tisíce méně měla stalinistka Marta Semelová, která vedla kandidátku KSČM a zároveň se ucházela o Senát.

Ze známých osobností se do pražského zastupitelstva nedostal ani David Smoljak, hudebníci Roman Bělor ani Šimon Ornest (všichni Spojené síly pro Prahu). Propadla také bývalá ministryně práce a sociálních věcí Miroslava Marksová z ČSSD.

Ani zelená barva se nikde neobjevila, přitom minule v Trojkoalici obsadila třetí místo za ODS a lídr Petr Štěpánek (starosta Prahy 4), Petra Kolínská (náměstkyně primátorky) a Ondřej Mirovský (kandidát na primátora a místostarosta Prahy 7) měli dohromady přes 120 tisíc křížků.

Nyní Zelení nemají ani dvě procenta odevzdaných hlasů, porazili je dokonce i Starostové pro Prahu, s nimiž se STAN soudili o slovo starostové v názvu. Neuspěl ani miliardář Pavel Sehnal, který vede spory s bratry Formany kvůli zneužití odkazu jejich otce. Předseda ODA totiž chtěl přejmenovat Výstaviště po zesnulém režisérovi Miloši Formanovi a dokonce přinesl před volbami na magistrát petici. Jenže o víkendu Sehnal dostal pouze dva tisíce preferenčních hlasů.

Jezdec v glóbusu smrti

Na dně skončili s 0,11 procenta hlasů také Zemanovci. Bizarní spolek cirkusáků s názvem JAUNER Československo 2018 dostal 12 063 křížků. Jednoznačně nejoblíbenější člen kandidátky byl Václav Schallmann, jezdec v globusu smrti získal 572 preferenčních hlasů, druhý skončil principál Jiří Berousek s 345 křížky. "Světský" porazili dokonce i Pravý blok Petra Cibulky, Romskou demokratickou stranu i úplně poslední (39.) Republikánskou stranu, která nese jméno Miroslava Sládka.

Alfasamec Podobně jako Schallmann uvedl na kandidátku do zastupitelstva Prahy 13 netradiční zaměstnání Ján Dzvoník, člen Svobodných se prezentoval jako alfasamec. Měl takřka šest set voličských hlasů, na radnici se nedostal ani náhodou.

Poslanec byl na začátku roku 1997 za výroky o Cikánech a za slova o tom, že mrtvých Němců bylo za války málo, vydán kolegy k trestnímu stíhání. Při prezidentské volbě o rok později skončil kvůli vyhýbání se soudu na pár dní ve vazbě na Pankráci. Dodnes viní prezidenta Václava Havla a tehdejšího předsedu Poslanecké sněmovny Miloše Zemana ze spiknutí. Uvězněný Sládek, sám republikánský kandidát, nemohl hlasovat a o Havlově vítězství před dvaceti lety rozhodl jediný hlas.

Extremista Sládek se poslední dobou marně snaží o návrat. Teď započítal pouze 1788 hlasů, pouhou setinu. Rasistická rétorika nestačila k postupu do zastupitelstva ani SPD Tomia Okamury. "Praha je tradičně bohatá. My máme program pro obyčejného pracujícího voliče, pro invalidy a důchodce, kteří nemají tolik peněz," řekl Okamura v přísně střeženém volebním štábu své strany.