Společnost Development Doupovská uzavřela lidem přístup do sadu v oblasti pražského Trojmezí. Firma musela ustoupit od záměru postavit na těchto pozemcích domy, s městem pak jednala o možnosti jejich nájmu, výměny nebo prodeje. Nynější akcí chce prý přimět magistrát, aby rozhodl, co bude s pozemky dál. Informuje o tom dnešní vydání Mladé fronty Dnes (MfD).

Vstupu do sadu, který lidé z okolí využívají pro procházky, venčení psů i jako zkratku k cestě na autobus, nyní brání ochranka. Její členové budou lidem rozdávat letáky s omluvou a vysvětlením. "Chceme tímto krokem upozornit na liknavost magistrátních politiků, kteří ani nereagují na naše dopisy," uvedl právník společnosti Miroslav Duda.

Trojmezí je rozsáhlým nezastavěným územím na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Jeho součástí je přírodní park Hostivař - Záběhlice a chráněné území Meandr Botiče. Území využívají k rekreaci především obyvatelé okolních sídlišť Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík.

Změna územního plánu navrhovala vznik obytných domů na úkor zeleně. Proti se v petici postavily tisíce obyvatel, ale i řada odborníků. Plán se nelíbil ani neziskovým organizacím, hygienikům nebo Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR.

Demonstrativní akce

Domy tam chtěla stavět právě firma Development Doupovská, za své pozemky požaduje 990 korun za metr čtvereční. "Řadu let jsme trpěli bezúplatné užívání našeho vlastnictví, přičemž jsme se pokoušeli s městem jednat o podmínkách nájmu, možnosti pozemek vyměnit za jiný nebo ho prodat," řekl Duda s tím, že by se málokomu líbilo, kdyby jeho zahradu bez souhlasu užíval někdo cizí. Podle právníka tam ochranka nebude každý den, jde prý spíše o demonstrativní akci.

Město má o lokalitu zájem a chce tam mít veřejný park. "Po návratu primátora z dovolené chceme se společností Development Doupovská zahájit jednání a probrat možnosti odkupu pozemku," řekl primátorův náměstek Josef Nosek (ODS), pod jehož agendu Trojmezí spadá.

Rozhodnutí firmy respektuje i Koalice Trojmezí - občanské sdružení, které se ve věci dlouhodobě angažuje a bojuje o to, aby tam vznikl park.

"Mají na to právo a my jejich práva ctíme… Ovšem výhrady máme k výši výkupní ceny za metr čtvereční, kterou firma Doupovská požaduje," řekla mluvčí sdružení Renata Chmelová. Nelíbí se jí to, že developer koupil pozemky určené pro zeleň se záměrem je posléze "překlopit" na pozemky, kde lze stavět. "A když se to pak nepodaří, požadovat od města téměř dvojnásobnou cenu, než byla ta pořizovací," dodala mluvčí.