Oblast Trojmezí, neboli 2 500 000 metrů čtverečních na pomezí Prahy 10, 11 a 15, které částečně sloužily jako rekreační zóna, je oploceno. Proč?

Podle soukromých vlastníků jednotlivých parcel proto, že jsou využívány jako „divoký park“.

Od pátku tak sem už obyvatelé Chodova, Spořilova nebo Záběhlic nemohou vyrazit na procházku nebo vyvenčit psy.

„Dlouhodobě se sem stahují různé pochybné existence typu bezdomovců a narkomanů,“ popisuje Jaroslav Kubeš, jeden z vlastníků parcel na území zvaném Trojmezí.

„Jako vlastníci se snažíme pozemky udržovat a zachovávat stávající funkci, ke které jsou určeny, tedy k zemědělství, provozování zahradnictví a pěstování sadu. Bohužel situace se nadále v posledních měsících zhoršuje, pozemky jsou na řadě míst používány jako černá skládka, místa obývaná bezdomovci a užívaná narkomany se stávají nebezpečná nejen pro průchozí, ale i pro samotné majitele pozemku,“ říká Kubeš.

Podle něj vedení radnice Prahy 10, které v loňském roce slibovalo vytvoření parku a zeleně pro potřeby obyvatel, neučinilo k tomuto jediný krok.

Místo toho nutí vlastníky pozemky uklízet na vlastní náklady

„Za své peníze odvážíme kontejnery hromadících se odpadků,“ dodal Kubeš.

Podle mluvčího radnice Prahy 10 Jana Charváta skutečně vedení desítky doporučilo majitelům, aby území uklízeli.

„Na tom není nic nezákonného. Praze 10 pozemky nepatří. Dlouhodobě jsme upozorňovali, že hrozí, že si majitelé dají na své parcely ploty.

Chápu to, je to jejich vlastnictví,“ řekl Deníku Charvát s tím, že desítka postoupila problém s Trojmezím výš, na magistrát, protože území patří i dalším městským částem – a mělo by se řešit jako celek.

V Nové radnici proto vznikla speciální komise, která má problematiku Trojmezí řešit. Z ní ale zatím nevyšel žádný výstup.

„Nemáme nic proti tomu, aby zde vznikly oddychové plochy pro obyvatele přilehlých sídlišť. Ale do této idylické podoby má území nyní daleko. Pokud se má všechno toto vybudovat a území rekultivovat, musí se to z něčeho platit. Nějak ve všech těch plánech a návrzích postrádám označení osoby, která to bude financovat. Bude se to hradit ze sbírky sebrané širokou veřejností tak, jako se kdysi financoval centrální park v New Yorku? Nebo se najde jeden mecenáš, který vybuduje nový Průhonický park? Nebo město najde ve svém rozpočtu přebytečné stovky milionů na obecní park?“ ptal se Jaroslav Kubeš i za ostatní majitele pozemků v přírodním parku.

Deník získal jednoznačnou odpověď. Město pozemky od majitelů vykupovat nebude. Bylo by to nákladné.

„Tato varianta absolutně nepřichází v úvahu. Město nemá peníze na to, aby vykoupilo území a zbudovalo na něm relaxační zónu,“ řekl Josef Nosek (ODS), primátorův náměstek, který má na starosti územní rozvoj Prahy.

Jedinou možnost, jak něco v Trojmezí zbudovat, vidí v dohodě mezi developery a majiteli pozemků.

Čtěte také: 'Co mají ty závory znamenat?' zlobí se lidé v Trojmezí