Ve více než dvacítce pražských škol i na Můstku a Národní třídě bude během podzimu k vidění výstava Střípky revoluce, která představí klíčové momenty roku 1989 z pohledu pamětníků formou tzv. rozšířené reality. V ní se obrázky instalované na panelech začínají po zaměření pokročilejších mobilních telefonů hýbat a mluvit.

Připomenout poslední velký přelom českých dějin mohou školy mnoha způsoby díky projektu Festival svobody na školách, na kterém se podílí řada spolků a vzdělávacích platforem v čele se společností Post Bellum. Ta se stará o zvukovou databázi vzpomínek na události 20. století, aktuálně se zhruba deseti tisíci pamětníky.

O bezplatné akce je velký zájem

Učitelé i žáci si na projektovém webu festivalsvobody.cz/naskolach mohou k listopadovému jubileu bezplatně objednávat třeba výukové materiály nebo přednášky a debaty pod vedením redaktorů z Post Bella.

Během několik dnů od zveřejnění nabídky o ní projevilo zájem kolem dvou stovek škol z celé země. „Třeba kapacita zážitkových workshopů je už téměř vyčerpaná. Přihlásila se asi stovka škol, z toho polovina pražských. Velkou výhodou je to, že se téměř vyčerpávající nabídka akcí k 30. výročí revoluce nachází na jednom místě a dobře se v ní proto orientujete,“ uvedla za Post Bellum vedoucí vzdělávacích projektů Magdaléna Benešová.

Cílem iniciativy je to, aby si na každé škole připravili celodenní listopadové oslavy sami studenti podle svých představ a s využitím nabízeného „balíčku“.

Podle ředitele Post Bella Mikuláše Kroupy se v posledních letech daří prohlubovat povědomí dospívajících generací o nedávné dějiny, v učebnicích většinou zanedbávané. „Za hlavní důvod úspěchu považuji nástup mladších učitelů, kteří mají často odvahu k projektové výuce a inovativním metodám,“ uvedl Kroupa.

Samotné Post Bellum v září spustí nový vzdělávací program Vyprávěj příběhy pro žáky 8. a 9. tříd. Stejně jako v projektu Příběhy našich sousedů půjde o výuku formou výroby dokumentu. Nový program by ale měl díky využití webu oslovit mnohem více školáků.

Akce pro školy k výročí 17. listopadu

  • Výstava Střípky revoluce ve vybraných školách, na Národ-ní třídě a u stanice Můstek.
  • Festival svobody na školách jednotlivé aktivity si objednávají na webu školy, učitelé i žáci.
  • Sametový happening o velké přestávce 15. listopadu proslovy a zvonění klíči.
  • Literární a výtvarná soutěž vítězné práce budou promítány na LED obrazovkách 17. listopadu na Národní třídě.