Toho také kolem osmé hodiny přivítal potlesk. Méně jasno už měli příchozí v tom, zda by v předsednictvu strany měl zůstat místopředseda Milan Chovanec. Někteří z demonstrujících ho označovali za zrádce a divili se, že ho Bohuslav Sobotka v předsednictvu nakonec podržel.

Volím pravici, ale co udělali Sobotkovi, mě zvedlo z postele

„Jsem volič pravice, ale to, co udělali panu Sobotkovi, mě doslova zvedlo z postele v neděli ráno," popsala Pražskému deníku stručně, co ji přivedlo na nedělní demonstraci za předsedu ČSSD Libuše z Prahy. Přestože konkurenti Bohuslava Sobotky Michal Hašek či Zdeněk Škromach již rezignovali na funkce místopředsedů, „dobojováno ještě určitě není, pan Sobotka musí vydržet a bojovat. Musí být silný," soudí žena. Prozaicky shrnul demonstraci její syn: „Je to docela sranda. Ale lepší by to bylo, kdybychom byli vevnitř. Tady je strašná zima."

Josef Strakoň: Hašek nás nepřekvapil, známe ho už dlouho

Ptali jsme se mladého sociálního demokrata Josefa Strakoně ze Slavkova u Brna.

Jste ze stejného kraje jako Bohuslav Sobotka, ale i Michal Hašek. Překvapilo vás jeho povolební počínání?

Jelikož ho známe, ani moc ne. Už nám dělá problémy dlouho a teď se jenom ukázal.

Co se bude v ČSSD dít dál?

Ještě není dobojováno, plevel se musí vykořenit, jinak vyroste znova. Teď je třeba sestavit vládu, ale pak se musíme bavit o dalších vnitrostranických záležitostech.

Očekává se, že se ČSSD domluví s KDU-ČSL a ANO. Co si o tom myslíte?

Je to asi nejmenší zlo, které teď může nastat. Jít do koalice s komunisty by nemělo smysl a s ODS a TOP 09 to už vůbec nepřipadá v úvahu.

Bohuslavu Sobotkovi bylo ještě nedávno vyčítáno, že je necharizmatický a nevýrazný. Věříte, že bude silným předsedou?

On se nám pomalu klube. Teď si prošel křest ohněm a už bude jen lepší.