Právě vyhrazené prostory pro důstojné dožití seniorů zajímala návštěvníky nejvíce. Konkurovat snad mohla jen svatební obřadní síň spolu s fotografickou expozicí Jakuba Ludvíka. „Velmi pozorně jsem si zrekonstruované prostory prohlédl a dávám stavařům jedničku. Určitě to muselo stát hodně peněz," uvedl František Rovenský z Vršovic.

Oprava zámečku bez půjček a dotací

Lze mu dát za pravdu podle oficiálního sdělení průvodkyně radnice za rekonstrukci, která trvala od roku 2010, zaplatila 238 milionů korun.

„Oprava této historicky cenné dominanty Vršovic byla jednou z nejvýznamnějších investicí v tomto volebním období. Renovaci této památky, která již brzy začne sloužit našim občanům, jsme byli schopni díky dobrému hospodaření navíc financovat z vlastních zdrojů, bez půjček a dotací," zdůraznil v této souvislosti starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

První senioři by se měli do Domova pro spokojené stáří údajně stěhovat na přelomu března a dubna. Vyhrazeno je pro ně pětasedmdesát míst, pokoje budou dvoulůžkové s bezbariérovým přístupem a nejmoderněji vybaveným sociálním zařízením.

„V současné době příslušné firmy ještě vyrábějí jak nábytek, tak se dokončuje dodávka technického zařízení kuchyně a jídelny," upřesnila průvodkyně u příležitosti Dne otevřených dveří. Návštěvníky mile překvapila i zahrada včetně altánu, který ale není úplnou novinkou. Podle průvodkyně architekti zahradní altán objevili v původní dobové dokumentaci, takže do zahrady jaksi znovu patří.

Místo jen pro nejpotřebnější

Mnozí návštěvníci sice chválili úsilí radnice zlepšovat život občanům v desáté městské části, ale jistou roli prý hraje i jejich kapsa. Tip, kam v případě kladné odezvy výběrového řízení umístění seniorů už mají. Otázka, kolik za zdejší služby pak senior zaplatí, logicky následovala. „Za den ubytování bude účtováno 195 korun, za stravu 160 korun," vypočetla Jana Musilová, vedoucí vršovického Domova pro spokojené stáří.

Další otázka je, za jakých podmínek lze seniora ve zmíněném domově umístit. „Samozřejmě přednost dostanou jen ti nejpotřebnější. Kritérií pro to je poměrně hodně, v žádném případě ale nejsou diskriminační," sdělila Jana Musilová s tím, že aktuálně přihlášených je nyní 350 uchazečů.

Přihlášku si prý zatím nepodají

Což na první pohled zdaleka převyšuje ubytovací kapacitu. „Mnozí uchazeči ale dosud mají odpovídající podmínky, jako rodinné zázemí apod. Takže přihlášku zatím vnímají jako jistý časový výhled do budoucna," poznamenala Jana Musilová.

Jistým překvapením Dne otevřených dveří bylo, že mezi stovkami návštěvníků byla i řada mladých lidí. Vzhledem k věku je ubytovací prostory pro seniory z pochopitelných důvodů nechávaly chladnými, slova obdivu spíše patřila značnému komfortu, který zralé ročníky čeká.

„Jednou sice taky zestárneme, ale přihlášku si zatím podávat nebudeme. Přišli jsme zhodnotit hlavně obřadní síň, chtěli bychom se vzít," svěřil se Václav Beránek a zadíval se přitom na svou partnerku. Ta se po vyřčených slovech na svého přítele velmi překvapeně podívala. „Proč to neřekneš mě, jako prvnímu?" divila se slečna Petra.

Nezbývá teď než doufat, že tomu chlubilovi pak takříkajíc nedala košem. Právě obřadní síň je moderna sama o sobě. Nevěsta či ženich budou mít před obřadem ještě poslední možnost kontroly své garderoby a zevnějšku vůbec. Samozřejmě v patřičném separé přímo v obřadní síni, které zajišťuje jejich absolutní soukromí.

Při obřadu samotném si pak mohou snoubenci případně užívat svou vlastní dramaturgii hudba se snoubí se světelnými efekty, které jen umocní tuto slavnostní chvíli.

Z někdejší továrny zámeček

Podle dostupných informací není v celé Praze jediná obřadní síň, která by tomuto technickému nóvu mohla jakkoliv konkurovat. Původně budova sloužila pro výrobu hedvábí a sušení kokonů bource morušového a byla vystavěna obchodníkem Rangherim v roce 1842. Rodu Rangheriů areál patřil do roku 1882, kdy ho koupila obec Vršovice.

Přestavba v roce 1900 dala někdejší továrně novorenesanční vzhled „zámečku". Bývala tu pak škola, později do roku 1974 obvodní národní výbor, pak již jen svatební síň a v 80. letech minulého století dokonce skladiště. Budova je státem chráněnou kulturní památkou.

Desátá městská část pochopitelně nepreferuje jen Vršovický zámeček. Například Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP) je v gesci právě tamní radnice. Což jsou vlastně dva domovy Dům seniorů Zvonková a Dům seniorů U Vršovického nádraží. Poskytují celoročně pobytové služby starým lidem, kteří již nedokáží plnohodnotně žít ve svém původním prostředí.

„Snažíme se a věřím, že i dobře pečujeme o lidi, kteří se už o sebe nedokážou postarat. Nicméně naši klienti se mohou sami podílet na plánování sociálních služeb adekvátně s jejich potřebami, což pochopitelně respektujeme," říká tamní sociální pracovnice Vlasta Dočekalová.

Anketa: Chtěli byste v budoucnu strávit důstojné stáří v nově opraveném Vršovickém zámečku?

Daniel Hanousek, stavař, Praha 10:
Přijal bych tuto možnost jedině v případě, že by už nebylo zbytí. Zámeček se mi líbí, ale věřím, že vzhledem k mému ještě poměrně vstřícnému věku tuto otázku nebudu muset ještě dlouho řešit.

Antonín Richter, důchodce, Praha 10:
Viděl jsem i jiné domy pro seniory, ale tento je opravdu výjimečný. Pokoje pro klienty odpovídají současnému standardu, což je taky chvályhodné. Chválím i zahradu, na jaře bude krásná.

Petr Hanousek, důchodce, Praha 10:
Jsem původní profesí stavař, takže mě sem přivábila zvědavost. Jednoznačně je tady velmi dobře odvedená práce. Nicméně přes všechny klady věřím, že sem nikdy nebudu muset.