„Byl jsem informován, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zahájilo šetření porušování povinnosti při nakládání s písemnostmi, které byly předány médiím nejen v tzv. kauze Hlubuček,“ uvedl v neděli na twitteru s tím, že vládu bude podrobněji informovat ve středu.

Do médií unikly informace a záznamy policejních odposlechů v kauze kolem již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka po středeční razii na magistrátu a v dopravním podniku. Kriminalisté během akce Dozimetr zasahovali na asi 40 místech v Praze, mimo jiné na magistrátu, v budovách dopravního podniku i Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Prováděli také prohlídky Hlubučkovy kanceláře a domu v Lysolajích.

Policisté odvádějí v pátek 17. června 2022 lobbistu Michala Redla u soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku.
Bývalí elitní detektivové: 20 let říkáme, co je podnikatel Redl zač

Podle policejních odposlechů se mezi sebou členové skupiny titulovali přezdívkami. Hlubuček je nazýván jako Slepice či Slepičák. O Redlovi se mluví jako Mišákovi, u Kosa zaznamenaly policejní odposlechy označení Kosák a v jednom případě se detektivové domnívají, že o něj jde také při pronesené přezdívce Pólí, uvedl server Novinky.cz.

Gazdík rezignoval

Kvůli stykům s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku, rezignuje ke 30. červnu na funkci ve vládě ministr školství Petr Gazdík (STAN). Oznámil to v neděli na svém twitterovém účtu.

Média v posledních dnech upozorňovala na jeho styky s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku. Gazdík uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví v Evropské unii, které na Česko připadá v druhé polovině roku. Půjde o první změnu ve vládě Petra Fialy (ODS) od jejího prosincového jmenování. STAN chce příští týden sestavit širší pole kandidátů na Gazdíkova nástupce, představen by mohl být zkraje týdne dalšího.

Ministr školství Petr Gazdík
První změna ve Fialově vládě. Ministr školství Gazdík podá demisi

S Redlem se měl setkat i generální ředitel České pošty Roman Knap. Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan v neděli oznámil, že plánuje jeho odvolání.

Rakušan podle svých slov uvažoval o odvolání Knapa již dříve s tím, že by odešel na podzim. Jeho rozhodování urychlila informace o setkání Knapa s podnikatelem Redlem.

Tři lidé jsou ve vazbě

Soud v pátek v souvislosti s kauzou údajné korupce v pražském dopravním podniku poslal do vazby Hlubučka a další dva obviněné. Patrně jde o podnikatele Zakaríu Nemraha a Michala Redla, který byl podle policejních dokumentů hlavou celé skupiny.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Šéf České pošty Knap bude odvolán, řekl Rakušan. STAN řeší i budoucnost Polčáka

Policie tvrdí, že organizovaná skupina desítky obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.