Nebyl příznivcem toho, aby se mu lidé stavěli velké památníky a sochy. „Já žádnou desku nechci, ale když, tak jen ve výšce kam čůrají psi,“ takové bylo motto slavného spisovatele Bohumila Hrabala.

Nakonec žádné sochy nepotřebuje, jeho duch je například pražskou Libní prostoupen dodnes. Jedno z míst, které navštěvoval, se ale ztrácí. Je jím Palác Svět (Automat Svět, kino Dukla) na rohu Zenklovy ulice a Elsnicova náměstí. Ztratí se společně s rekonstrukcí této kulturní památky, která byla před několika týdny zahájena, z objektu také duch Bohumila Hrabala?

Někteří pamětníci se domnívají, že určitě. „To kouzlo Paláce Svět už se nikdy nevrátí. Podívejte se, jak ten dům vypadá. Když ho nechali takhle zchátrat, těžko ho vrátí do původní podoby. Na něco se vymluví a bude to vypadat jinak,“ řekl na místě jeden z obyvatel Libně Martin Horák.

Podobně hovořila i Milada Svatková. „Neříkám, že je nutné každou stavbu zachovat, ale téhle bude škoda. Je to jeden ze symbolů Libně a mnoho podobných budov tady zase není. Má své kouzlo. Uvidíme, jak ji opraví. Na druhou stranu, alespoň že to nenechali úplně spadnout,“ vyjádřila svůj názor.

Rekonstrukce budovy zatím není úplně podle představ ani u odboru památkové péče pražského magistrátu. Faktem je, že italská společnost Crispino respektive radnice Prahy 8 mluvila o opravách už před pěti lety, ale opravdu se začalo až letos, takže dům stihl ještě více chátrat.

Vlastník dostal pokutu

Proto magistrát vlastníkovi udělil v těchto dnech pokutu 180 tisíc korun za zanedbání péče o památku. Panovaly totiž obavy, mimochodem i ze strany památkářů, že objekt potká podobný osud jako budovu na rohu Václavského náměstí, který bude pravděpodobně zdemolován. Majitel se proti pokutě tomu odvolal. Potvrdil to šéf odboru Jan Kněžínek.

Jeho vlastník začal část zdevastovaného Automatu, který k budově patří, před časem bourat. Na místě přístavku chce vystavět věrnou kopii.

Majitel objektu plánuje v objektu zrekonstruovat byty a vytvořit administrativní prostory. Radnice podle dřívějších informací chystá obnovu přilehlého Elsnicova náměstí a chodníků.

Pokud nebude v místě nějaká kavárna, či restaurace, budou muset obdivovatelé Hrabala, hledat jeho ducha jinde. V kancelářích ho jistě nenajdou.

Faktem je, že stačí jít od Palmovky směrem dolů k Rokytce a z jedné strany připomínají spisovatelovu přítomnost malby u vchodu do metra. A kdo by se chtěl projít ulicemi, kde se toho mnoho nezměnilo, tedy až na některé nové silnice. Stačí se od Rokytky vydat dále ke Stejskalově kolem zámečku, ke Kříži, či Vosmíkových. Tady zůstává Libeň Libní.

Mimochodem, ve výšce, kde čůrají psy, má Hrabal skutečně pamětní desku, ale tu je třeba hledat v nymburském pivovaru.

Palác Svět byl postaven ve 30. letech minulého století stavitelem Františkem Havlenou. Železobetonová budova dostala jméno podle podnikatele, který si ji objednal. Komplex tvoří činžovní a obchodní dům se dvěma suterény s kinosálem. V prvním patře se nacházela restaurace, kavárna a herna. Od roku 2003 je komplex kulturní památkou.

Čtěte také: Libeňský Palác Svět má poslední šanci

LUKÁŠ MAREK a ČTK