„Pokud se podaří do září odstranit zbývající závady na elektroinstalaci a v požární bezpečnosti, budou se moci školy v přírodě a lyžařské výcviky znovu konat na Černé hoře,“ řekl radní Ondřej Počarovský. Záměr odsouhlasilo i zastupitelstvo a uvítají ho zejména rodiče žáků, protože městská část platí dětem náklady na pobyt.

Spory o horský hotel se vedou již deset let. Naposledy se řešila způsobilost budovy. Loni v srpnu se radní shodli, že objekt pro pobyt dětí nevyhovuje. Několik desítek žáků ZŠ Jakutská se totiž po pobytu v Janských lázních léčilo s akutními průjmy a hygienici po následných kontrolách udělili provozovateli Gastro Servis Zemánek s. r. o. pokutu.

„Provoz nebyl optimální, když to řeknu lidově, byl tam čurbes,“ uznal na posledním jednání zastupitelstva radní Počarovský. Od staré smlouvy s provozovatelem se podle něj podařilo po měsících jednání odstoupit a připravena je nová.

Praha 10 za hotel zaplatila v roce 2008 48 milionů korun a dalších 50 investovala do jeho opravy. Pobyty v něm dojednává dceřiná společnost Praha 10 Rekreace a. s. V minulosti již padlo v souvislosti s Horským hotelem trestní oznámení od Nadačního fondu proti korupci, v posledních týdnech se k nim přidalo trestní oznámení kvůli údajnému vloupání do objektu.