Z Prahy se stává vrakoviště
PRAHA - Za dva roky evidují úřady 5000 autovraků. Každý den jich v metropoli přibude osm. Třetina je mimopražská.
Vrak v ulici Víta Nejedlého v Praze 3 je oblíbeným objektem her dětí.Foto: Eva Kořínková
PRAHA - Hlavní město je trvale zahlcováno autovraky. Od listopadu 2005 registrují úřady pět tisíc opuštěných nepojízdných vozů, které blokují pražské ulice. Některé z nich už jsou sešrotované, další ale tento osud teprve čeká. Vraků v Praze je však mnohem více. V uvedených číslech totiž nejsou zahrnuta auta, která již v ulicích stojí, ale městská policie je ještě jako vraky nevyhodnotila. Stane se tak až při další vlně kontrol.
Parkování tak Pražanům komplikuje o desítky, možná o stovky více nepojízdných aut, než kolik uvádějí statistiky. V průměru přibude v metropoli každý den osm vraků. Mimopražská auta z nich tvoří více než třetinu. Znamená to, že si řidiči z celé republiky jezdí odkládat vraky do metropole? „Takhle se to říct nedá,“ říká šéf odboru odtahů při městské policii Václav Bystrianský. „Auto může být registrováno jako mimopražské, ale držitelem vozu může být Pražan,“ vysvětlil.
Počet vraků nalezených v ulicích metropole je vskutku vysoký. Připouští to i vedoucí odboru odtahů u městské policie Václav Bystrianský. „Je to hodně, i když to samozřejmě nejsou počty aut aktuálně stojících v ulicích. Do celkového počtu jsou započteny i vozy, které byly průběžně odtaženy na likvidační parkoviště. Jaké je celkové číslo vraků v Praze, nelze říct. Město je rozlehlé a lze jenom těžko odhadnout, kolik aut jsme ještě nevyhodnotili jako vozidla technicky nezpůsobilá,“ informuje Bystrianský.
Na vrak můžou upozornit i sami občané
Vraky aut jsou trnem v oku i pro úřady jednotlivých městských částí. Například jenom aktuální vývěska na úřední desce Prahy 10 vyzývá k odstranění 15 vozidel. „Naše čtvrť má dva velké nešvary: černé skládky a vraky. Nepojízdné vozy nejenom že zabírají parkovací místa, ale jsou i potencionálním nebezpečím pro děti. Nemluvě o estetickém hledisku,“ stěžuje si místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Vršovická radnice své občany vyzývá, aby v případě, že narazí na neevidovaný vrak, jej vyfotili a se stručnou popiskou zaslali na úřad městské části nebo na zvláštní MMS linku.
Větší všímavost lidí může přispět k zlepšení situace i podle Václava Bystrianského. Podle jeho vyjádření se můžou občané na Správu služeb městské policie obrátit kdykoli. Technici pak na hlášené místo vyjedou hned následující pracovní den. Vozidlo natočí na kameru a vyhodnotí, jestli se jedná o vrak. Pokud je nepojízdné, umístí městská část, na které se vrak nachází, na úřední desku výzvu k odstranění. V případě, že se podaří identifikovat majitele ,je to oznámeno i jemu. Ten pak má ze zákona dva měsíce na to, aby vozidlo odtáhl nebo zprovoznil. V případě, že tak neučiní, přichází na řadu likvidační firma, která vůz odveze a dle smluvních podmínek vůz ekologicky zlikviduje.
SERVIS
Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 200 Kč
Pomocní skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo pracoviště:, - Okružní, Nehvizdy, , Prvotní kontakt:, - tel.: 775 112 914, , Upřesňující údaje:, - výpis z RT, pracovní spolehlivost, - práce dle požadavků včetně So a Ne. Pracoviště: Nový svit s.r.o. - nehvizdy, Okružní, 250 81 Nehvizdy. Informace: Pavlo Shtefura, +420 775 112 914.
Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč
Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Husovo náměstí 10, Mochov, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 314 611, - e-mail: info.fabok@seznam.cz, , Zaměstnanecké výhody:, - podnikové stravování. Pracoviště: Fabok spol. s r. o. - sídlo, Husovo náměstí, č.p. 10, 250 87 Mochov. Informace: František Bouček, +420 777 314 611.
Gastronomie - Kuchařka na studenou kuchyni 30 000 Kč
Plzeňská restaurace v Praze 4 přijme kuchařku na studenou kuchyni, krátký/dlouhý týden, nástupní plat 30.000 Kč + tips.
Technika a elektrotechnika - Hotel Ametyst - technik/údržba 25 000 Kč
4* Hotel Ametyst (84 pokojů) v centru Prahy hledá kandidáta na pozici technika. Náplň: údržba hotelového vybavení včetně budovy.
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge
Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.
Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři
Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci.
Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie
Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.
Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu
Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.