Dokazování ukázalo, že nelže. Měl pravdu, když z valdické věznice, kde si odpykával jiný trest, napsal kriminalistům, aby za ním přijeli sepsat přiznání k vraždě o 23 roků staršího bezdomovce, s nímž často popíjel. Přemýšlet o svém činu za mřížemi bude mít zřejmě dostatek času. Mladíka, který už od svých šestnácti let trávil v nápravných zařízeních podstatně více času než na svobodě, soud skutečně poslal do věznice se zvýšenou ostrahou na doživotí.

Bez šance přežít

Podle předsedy senátu Stanislava Černeckého to byl skutečně Poupa, kdo předloni v blíže neupřesněném termínu na přelomu srpna a září sprovodil ze světa muže, který ho při společném hltání krabicového vína po litrech praštil. Nebyla to loupežná vražda, na místě zůstaly i peníze. Prostě se dostavil výbuch zuřivosti. Tak prudký, že napadený muž neměl šanci přežít.

Masakru v provizorním příbytku zavražděného muže se stala rvačka obou aktérů o několik dnů dříve – rovněž při společném popíjení. Právě ta se podle všeho stala prapříčinou pozdějšího mordu. Poupa tehdy kumpána zranil, což si dokonce vyžádalo několikadenní pobyt staršího z mužů v nemocnici. Společně vypověděli, že šlo o útok neznámého pachatele. Po propuštění zmláceného muže z nemocnice popíjení pokračovalo. Poupa vypověděl, že oba muži společně nakoupili jedenáct litrů krabicáku, z nichž devět vypili – přičemž větší část zásob zkonzumoval on. „Tak pět šest litrů," odhadoval s dodatkem, že ráno si dopřál ještě tři neuroly. Posezení podle něj narušil útok později zavražděného muže, jenž prý Poupu praštil pěstí do zátylku, když si odskočil ulevit k nedalekému křoví. Snad to měla být odplata za dřívější zranění. Nikdo ale nijak nereagoval a oba muži v klidu popíjeli a bavili se dál. Asi půl hodiny. Až do chvíle, kdy se ke stejnému křoví odebrala i pozdější oběť.

„Mně se nějak rozleželo, že on mě předtím napadl a já to nechal bez odezvy," vysvětloval Poupa, co ho přimělo k tomu, že kumpána sedícího v podřepu se spuštěnými kalhotami kopl kolenem do hlavy tak silně, až hlavou narazil do asi metr vzdálené zdi. „Neovládl jsem to," připustil. Od té chvíle už mlácený muž asi nevnímal, co se s ním děje. Ani Poupa si prý nevybaví, co vše následovalo v dalších desítkách minut. Vzpomene si jen na to, jak asi po třičtvrtěhodině na oběti seděl a vší silou jí tiskl krk. A na první pohled prý bylo jasné, že volat záchranku už nemá smysl. Poupa proto odešel – a až po měsíci nahlásil nález mrtvého těla na policii.

Ze svědka vrah

V kauze tedy jeho jméno figurovalo od počátku, avšak pouze v pozici svědka. A kdyby se nepřiznal, policisté by ho z vraždy neobvinili. V době, kdy začalo vyšetřování, už bylo tělo poznamenáno rozkladnými procesy i působením hmyzu a hlodavců natolik, že soudní lékaři nemohli určit, za jakých okolností muž zemřel. Teprve po Poupově přiznání mohli konstatovat, že jeho vyprávění odpovídá zjištěním z pitevny.

Poupu, jenž podle znalců netrpí duševní chorobou ani poruchou (a v době činu byla jeho schopnost rozpoznat protiprávnost svého jednání snížena jen nepodstatně a ovládací schopnost ovlivněna pouze opilostí) a který je podle posudku prakticky nenapravitelný agresor vyznávající hodnoty zločinecké subkultury, poslal senát soudce Černeckého za mříže na doživotí. Vyhověl tak požadavku žalobce Tomáše Milce. I advokát Daniel Šimánek ostatně mohl jako polehčující okolnost připomenout pouze fakt, že jeho klient se sám udal a zločin plně doznal, a navrhoval 25letý trest.

Soud dále stanovil, že příbuzným zákeřně zamordované oběti, která ani nedostala příležitost k obraně, má Poupa vyplatit odškodnění – matce 240 tisíc korun a bratrovi 175 tisíc. Verdikt není pravomocný, ačkoli se státní zástupce Milec i Poupa na místě vzdali odvolání. Černecký Poupovi vysvětlil, že odvolání za něj ještě mohou podat jeho nejbližší. „Kdyby se vám to rozleželo v hlavě, můžete o to ještě požádat třeba svou matku," řekl soudce. Ten také věnoval mimořádnou pozornost odůvodnění rozsudku. Hodnocení všech souvislostí případu se věnoval dlouhých 132 minut – přičemž opakovaně připomněl, že jde pouze o vyjádření „ve stručnosti"; myšlenky ještě budou rozvedeny v písemném vyhotovení rozsudku.

Život jako přehlídka násilností

O charakteru mladého delikventa vypovídá fakt, že ve svých 22 letech stanul před soudem již pro třetí vražedný útok. A nikdy na svobodě nepobyl příliš dlouho!

Poprvé byl souzen v roce 2005 jako mladistvý. Za to, že ve druhé polovině srpna roku 2004, jako patnáctiletý, zavraždil seniorku z blízkého příbuzenstva, kterou rdousil a řízl do krku, si odseděl 3,5 roku ve věznici pro mladistvé. Byl tam postrachem – napadal spoluvězně i dozorce.

V roce 2008 ho nymburský soud soudil za dvojnásobné ublížení na zdraví a výtržnictví. Nejprve 14. dubna v Nymburce po roztržce v restauraci došel na ulici skupinu lidí a jednoho z mužů zasáhl nožem do hrudníku. Zraněný pobyl dva dny v nemocnici. Dokonce čtyři dny hospitalizace si vyžádal útok ze 16. července v Poděbradech. U nádraží tam napadl staršího muže. Výsledkem rány pěstí do nosu a kopu kolenem do obličeje se staly mimo jiné zlomenina čelisti a otřes mozku. Dostal 20 měsíců ve věznici s ostrahou; součástí verdiktu byl i výrok o propadnutí vyhazovacího nože.

Za přečiny výtržnictví a nebezepečného vyhrožování ho nymburský soud soudil v roce 2010. Šlo o situaci z 19. června, kdy měl delikvent v Milovicích na parkovišti u Teska konflikt s bezdomovci; spor se týkal sesbíraných prázdných láhví, které nesli odevzdat. Když s vystřelovacím nožem v ruce hrozil sokům zabitím, chtěl ho zklidnit policista v civilu. Vyhrožoval i jemu. Výsledkem bylo rozhodnutí o dvouletém pobytu ve věznici s ostrahou (tento test nyní vykonává, a to bez větších kázeňských problémů) a o propadnutí nože.
Poslední jednání bylo v roce 2011 u Krajského soudu v Praze a šlo v něm o pokus o vraždu. Toho se pachatel dopustil 4. října 2010 v Nymburce, kdy pachatel zaútočil nožem na muže, který se ho pokoušel zadržet, když se snažil odejít z vinného šenku bez zaplacení. Šlo tehdy o pouhá dvě piva! Nožem oběť bodl do předloktí, pravého ramene, hrudníku do čelisti. Tuhle ránu naštěstí napadený srazil rukou; jinak hrozilo zasažení krku. Verdikt, potvrzený i odvolacím senátem Vrchního soudu v Praze, protřelého delikventa překvapil: 18 let ve věznici se zvýšenou ostrahou plus následné ochranné opatření ve formě zabezpečovací detence.